more adjustments

typo-mobil-cihazlar
Tan Siret Akıncı 3 years ago
parent b8409ba863
commit 36784465f0
  1. 8
      src/yazisma_guvenligi/kmail.md
  2. 4
      src/yazisma_guvenligi/protonmail.md

@ -2,11 +2,11 @@
<!-- toc -->
Kmail GNU/Linux dağıtımlarında yaygın olarak kullanılan KDE masaüstü ortamının e-posta istemcisidir. KDE'nin diğer e-posta istemcilerine göre avantajı herhangi bir eklenti veya ayar gerektirmeden GPG desteği vermesi. Bu bakımdan GPG şifreli imzalamaya bilgisayar üzerinden giriş yapmanın en kolay yolu sayılabilir.
Kmail, GNU/Linux dağıtımlarında yaygın olarak kullanılan KDE masaüstü ortamının e-posta istemcisidir. KDE'nin diğer e-posta istemcilerine göre avantajı herhangi bir eklenti veya ayar gerektirmeden GPG desteği vermesi. Bu bakımdan GPG şifreli imzalamaya bilgisayar üzerinden giriş yapmanın en kolay yolu sayılabilir.
## Kmail kurulumu
Kmail'i bilgisayarnıza işletim sisteminizin paket yöneticisinden kolaylıkla kurabilirsiniz. Şayet KDE masaüstü ortamını kullanmıyorsanız KDE'ye özel birtakım bağımlılıkları da indirmeniz ve kurmanız gerekeceğinden kurulum boyutunuz bir miktar büyüyebilir.
Kmail'i bilgisayarınıza işletim sisteminizin paket yöneticisi ile kolaylıkla kurabilirsiniz. Şayet KDE masaüstü ortamını kullanmıyorsanız KDE'ye özel birtakım bağımlılıkları da indirmeniz ve kurmanız gerekeceğinden kurulum boyutunuz bir miktar büyüyebilir.
Bilgisayarınıza Kmail kurulumu yapmak için:
@ -22,7 +22,7 @@ Kurulum tamamlandıktan sonra Kmail cihazınızda çalışmaya hazır olacaktır
## Kmail Sihirbazı
Kmail ilk açılışta kurulum sihirbazı başlatacaktır. Bu sihirbaz ile yeni bir e-posta hesabı ekler iken bu hesaba ilişkin bir GPG kurulumu da yapılacaktır. Kuruluma e-posta hesabınızın bilgilerini girmek ile başlayabilirsiniz. Şayet e-posta sağlayıcınız Mozilla veri tabanında bulunursa otomatik olarak ayarları yapılacaktır.
Kmail'i ilk açtığınız vakit kurulum sihirbazı başlatacaktır. Bu sihirbaz ile yeni bir e-posta hesabı eklediğinizde bu hesaba ilişkin bir GPG kurulumu da yapılacaktır. Kuruluma e-posta hesabınızın bilgilerini girmek ile başlayabilirsiniz. Şayet e-posta sağlayıcınız Mozilla veri tabanında bulunursa otomatik olarak ayarları yapılacaktır.
![alt-text](kmail/kmail_wizard.png)
@ -69,6 +69,6 @@ Gönder demeniz ile birlikte e-postanız şifrelenip imzalanarak karşı tarafa
## Şifreli e-postayı açmak
Kmail şifreli gelen e-postaları otomatik olarak deşifre etmeyi önerecektir. "Decrypt" seçeneğini seçmeniz üzerine Kmail parolanızı size soracak ve ardından e-postayı deşifre edecektir.
Kmail, şifreli gelen e-postaları otomatik olarak deşifre etmeyi önerecektir. "Decrypt" seçeneğini seçmeniz üzerine Kmail parolanızı size soracak ve ardından gelen e-postayı deşifre edecektir.
![alt-text](kmail/gelen.png)

@ -4,9 +4,9 @@
## Protonmail nedir?
[Protonmail](https://protonmail.com) şifreli bir e-posta hizmetidir. Güvenlik rehberinin detaylıca incelediği şifreli e-posta hizmet sağlayıcıları arasında Protonmail'i ayıran özellik GnuPG şifrelemenin hizmetin temelinde olmasıdır. Bu Protonmail kullanıcılarının Protonmail dışındaki diğer e-posta adreslerine GnuPG şifreli e-posta atabilmelerini ve diğer e-posta adreslerinden GnuPG şifreli e-posta alıp tarayıcıdan okuyabilmelerine imkan veriyor. Bu bakımdan Protonmail kullanıcıları uçtan uca şifrelemeye sadece Protonmail kullanıcıları arasında değil tüm GnuPG kullanıcıları arasında sahip oluyorlar.
[Protonmail](https://protonmail.com) şifreli bir e-posta hizmetidir. Güvenlik rehberinin detaylıca incelediği şifreli e-posta hizmet sağlayıcıları arasında Protonmail'i ayıran özellik GnuPG şifrelemenin hizmetin temelinde olmasıdır. Bu, kullanıcıların Protonmail dışındaki diğer e-posta adreslerine GnuPG şifreli e-posta atabilmelerini ve diğer e-posta adreslerinden GnuPG şifreli e-posta alıp tarayıcıdan okuyabilmelerine imkan vermektedir. Bu bakımdan Protonmail kullanıcıları uçtan uca şifrelemeye sadece Protonmail kullanıcıları arasında değil tüm GnuPG kullanıcıları arasında sahip oluyorlar.
Protonmail kullanmak elde edebileceğiniz en güvenli GnuPG kurulumu değildir. Protonmail'e her girdiğinizde tarayıcınıza gelen javascript kodunu doğrulamanız mümkün değildir. Protonmail'in istemcileri de ne yazık ki hala özgür değil. Bunun tek istisnası smtp ile Protonmail hesabınıza bağlanmanızı sağlayan [köprü(bridge)](https://protonmail.com/bridge) yazılımı. Her ne kadar Protonmail size yukarıdaki gerekçeler ile en iyi sonucu vermeyecek de olsa, pek çok Protonmail kullanıcısı ile çokça tehdit modeline yeterli güvenli yazışma yapmak ve gerekirse diğer GnuPG kullanıcıları ile yazışmanız çok kolay. Karar size kalmış.
Protonmail kullanmak, elde edebileceğiniz en güvenli GnuPG kurulumu değildir. Protonmail'e her girdiğinizde tarayıcınıza gelen javascript kodunu doğrulamanız mümkün değildir. Protonmail'in istemcileri de ne yazık ki hala özgür değil. Bunun tek istisnası smtp ile Protonmail hesabınıza bağlanmanızı sağlayan [köprü(bridge)](https://protonmail.com/bridge) yazılımı. Her ne kadar Protonmail size yukarıdaki gerekçeler ile en iyi sonucu vermeyecek de olsa, pek çok Protonmail kullanıcısı ile çokça tehdit modeline yeterli güvenli yazışma yapmak ve gerekirse diğer GnuPG kullanıcıları ile yazışmanız çok kolay. Karar size kalmış.
## Protonmail'e GnuPG ile E-posta Atmak

Loading…
Cancel
Save