Private Lock alt ve imla düzeltmeleri

master
Özcan Oğuz 3 years ago
parent 9a884b6526
commit f61d1e2a37
Signed by: ooguz
GPG Key ID: 2D33E2BD3D975818
  1. 30
      src/beseri_guvenlik/private_lock.md

@ -1,45 +1,45 @@
# Private Lock ile Kapkaç Önlemi
Günümüzde neredeyse yaşam zorunluluğu haline gelmiş mobil cihazlardan olan akıllı telefonlar, en önemli verilerimizi tuttuğumuz araçlar konumundalar. Bu durum söz konusu cihazları ciddi bir mahremiyet ve güvenlik riski haline de getirmekte.
Günümüzde neredeyse yaşam zorunluluğu haline gelmiş mobil cihazlardan olan akıllı telefonlar, en önemli verilerimizi tuttuğumuz araçlar haline gelmiş durumdadır. Bu durum, söz konusu cihazları ciddi bir mahremiyet ve güvenlik riski haline getirmektedir.
Mobil cihazlar, çalınma ve kaybolma riski içinde kullanıldıklarından [şifreleme](../cihaz_guvenligi/cihaz_sifreleme.md) neredeyse zaruri bir güvenlik tedbiri. Lakin bilgisayarlara nazaran mobil cihazlar neredeyse hiç kapatılmadığından şifreleme anahtarları sürekli olarak RAM üzerinde durmakta ve ekran kilidinin açık olduğu her an cihazın içeriğindeki neredeyse tüm bilgiler cihazı elinde tutanın insafına kalmakta.
Mobil cihazlar, çalınma ve kaybolma riski içinde kullanıldığı için [şifreleme](../cihaz_guvenligi/cihaz_sifreleme.md) zaruri bir güvenlik tedbiridir. Ancak, bilgisayarlara nazaran mobil cihazlar neredeyse hiç kapatılmadığından şifreleme anahtarları sürekli olarak RAM üzerinde durmakta ve ekran kilidinin açık olduğu her an cihazın içeriğindeki neredeyse tüm bilgiler cihazı elinde tutan herhangi biri için erişilebilir olmaktadır.
Bu tehlikenin gerçekleşme riski teorik bir tartışma değil. [Birleşik Krallık'ta bir polis teşkilatı yasal olarak bir zanlıya kapkaç yaparak](https://www.bbc.com/news/uk-38183819) söz konusu imkanın gerçek hayatta kullanımının mümkün olduğunu herkse göstermiş bulunuyor. Buna telefonu elinizden alıp akla hayale gelmeyecek şeyler yapabilecek yakınlarınız ve arkadaşlarınızı da eklerseniz konuya karşı tedbir almak yerinde görülebilir.
Bu tehlikenin gerçekleşme riski teorik bir tartışma değildir. [Birleşik Krallık polis teşkilatı, yasal olarak bir zanlıya kapkaç yaparak](https://www.bbc.com/news/uk-38183819) söz konusu imkanın gerçek hayatta kullanımının mümkün olduğunu herkese göstermiştir. Buna, telefonu elinizden alıp akla hayale gelmeyecek şeyler yapabilecek yakınlarınız ve arkadaşlarınızı da eklerseniz konuya karşı tedbir almak yerinde görülebilir.
## Private Lock
[Private Lock](https://github.com/wesaphzt/privatelock) [F-droid](https://f-droid.org) yazılım deposunda bulunabilecek özgür bir yazılım olarak cihazınızın elinizden kapılması veya düşürülmesi gibi ani hızlanmalarda ekranını kitleyerek güvenlik sağlıyor.
[Private Lock](https://github.com/wesaphzt/privatelock), [F-Droid](https://f-droid.org) yazılım deposunda bulunabilecek özgür bir yazılımdır. Private Lock, cihazınızın elinizden kapılması veya düşürülmesi gibi ani ivmelenmelerde ekranını kilitleyerek cihazınızı güvene alır.
Öncelikle F-droid üzeriden Private Lock uygulamasını indirerek cihazınıza kurun ve çalıştırın. Kısa bir tanıtımın ardından aşağıdaki basit ekran ile karşılaşacaksınız.
Öncelikle F-Droid üzerinden Private Lock uygulamasını indirerek cihazınıza kurun ve çalıştırın. Kısa bir tanıtımın ardından aşağıdaki basit ekran ile karşılaşacaksınız.
![alt-text](privatelock/privatelock.png)
![alt-text](privatelock/privatelock2.png)
![Private Lock ana ekranı](privatelock/privatelock.png)
![Private Lock hassasiyet testi](privatelock/privatelock2.png)
Private Lock fazlasıyla basit bir yazılım. 0-40 arasında derecelendirilen değer cihazınızdaki jiroskop sensörüne bağlı olarak hangi kuvvetlerde cihazınızın kilitleneceğini belirlemekte. Hemen altta bulunan dairede ise cihazınızın sensöründen o anda gelen tepkinin değeri verilmekte. Dairenin tamamen yeşil olması durumunda telefonunuz kilitlenmekte. 0 ile 40 arasındaki dereceyi ayarlayarak telefonunuzun içine düşebileceği fiziki koşulları deneme yolu ile uygun ayarı bulmanız gerekli. Bir arkadaşınızdan telefonu elinizden olabildiğince nazik şekilde habersiz kapmasını isteyin. Telefonunuz kilitleninceye kadar ayarı uygun şekilde düzenleyin.
Private Lock ziyadesiyle basit bir yazılımdır. 0-40 arasında derecelendirilen değer, cihazınızdaki ivmeölçer sensörüne bağlı olarak hangi kuvvetlerde cihazınızın kilitleneceğini belirtir. Hemen altta bulunan dairede ise, cihazınızın sensöründen o anda gelen tepkinin değeri gösterilir. Dairenin tamamen yeşil olması durumunda telefonunuz kilitlenecektir. 0 ile 40 arasındaki dereceyi ayarlayarak, telefonunuzun içine düşebileceği koşulları deneyerek uygun ayarı bulabilirsiniz. Bir arkadaşınızdan telefonu elinizden olabildiğince nazik şekilde habersiz kapmasını isteyin. Telefonunuz kilitleninceye kadar ayarı uygun şekilde düzenleyin.
**NOT:** Ayarı çok düşük yapmanız durumunda olağan kullanımlar sırasında da can sıkıcı kilitlenmelerle karşılaşabilirsiniz.
## Ayarlar
Private Lock çok karmaşık işlevler sunan bir yazılım olmadığından ayarlar bölümünd sadece dört tane seçene bulabilirsiniz.
Private Lock, çok karmaşık işlevler sunan bir yazılım olmadığından ayarlar bölümünde sadece dört tane seçenek vardır.
![alt-text](privatelock/privatelock3.png)
![Private Lock ayarlar](privatelock/privatelock3.png)
* **System start**: Cihazınız açıldığında Private Lock'ın başlamasını sağlayacaktır.
* **Haptic feedback**: Cihazınızın kilitlendiğini bir titreşim ile size bildirilmesini sağlar.
* **Haptic feedback**: Cihazınızın kilitlendiğinde bunun bir titreşim ile size bildirilmesini sağlar.
* **Run service when locked**: Ekran kilidi devrede iken de kilitleme işlevinin etkin olmasını sağlayarak ekran kilidini her an devreye sokulmasını sağlar.
* **Run service when locked**: Ekran kilitliyken de kilitleme ve ekranı kapatma işlevinin etkin olmasını sağlar.
Ayarları dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Tavsiyemiz "system start" ile "run service when locked" seçeneklerinin işaretli olmasıdır.
## Dikkat edilmesi gerekenler
1. Private Lock kusursuz değildir. Kimi zaman istenmeyen zamanlarda kilitleme yapabileceğinden bununla biraz yaşamanız gereklidir.
1. Private Lock kusursuz değildir. Kimi zaman istenmeyen zamanlarda kilitleme yapabileceğinden bununla yaşamanız gereklidir.
2. Aynı sebepten Private Lock gerçekten gerektiğinde çalışmayabilir. Keza jiroskop her zaman doğru değer ölçemediği gibi yaşanan kapkaç olayının şiddeti duruma etki edecektir. Bu özellikle ayarın gereğinden yüksek yapıldığı durumlar için geçerlidir.
2. Aynı sebepten Private Lock gerçekten gerektiğinde çalışmayabilir. İvmeölçer her zaman doğru değeri ölçemediği gibi yaşanan kapkaç olayının şiddeti duruma etki edecektir. Bu durum, özellikle ayarın gereğinden yüksek yapıldığı haller için geçerlidir.
3. Private Lock sürekli olarak jiroskop sensörünü dinleyeceği için cihazınızın şarjından bir miktar tüketecektir. Kullanılan cihazlarda bu belirgin olmamakla birlikte dikkat edilmesi gerekebilir.
3. Private Lock sürekli olarak ivmeölçer sensörünü dinleyeceği için cihazınızın şarjından bir miktar tüketecektir. Kullanılan cihazlarda bu belirgin olmamakla birlikte dikkat edilmesi gerekebilir.

Loading…
Cancel
Save