Hata düzeltmeleri

remotes/1693056193957007826/master
Özcan Oğuz 3 years ago
parent eb017743cf
commit 6927356d7c
Signed by: ooguz
GPG Key ID: 2D33E2BD3D975818
  1. 6
      src/yazisma_guvenligi/gpg/gpg.md
  2. 13
      src/yazisma_guvenligi/mailvelope.md

@ -19,11 +19,7 @@ PGP'nin Zimmermann tarafından şirketleştirilmesi üzerine [Özgür Yazılım
## GPG kullanmak
GPG genel olarak kullanılması zor görülen bir yazılımdır. Bu görüş yazılımın neredeyse 30 yıllık geçmişinde teknik çevrelerce kullanılmasından gelmekte ise de son yıllarda özellikle mahremiyet endişesinin yükselişte olduğu günümüzde son kullanıcı için fazlasıyla kullanışlı yazılımlar geliştirilmiştir. Bu bakımdan artık GPG sadece siyah beyaz uçbirimde çalışan bir yazılım olmaktan çıkmış ve her seviyeden bilgisayar kullanıcısının kolaylıkla kullanabileceği bir hal almıştır.
* [Gönderene asla güvenmeyin](#gonderene-guvenme)
* [E-postalardaki bağlantılardan sakının](#eposta-baglanti)
* [Asla bir bağlantıya tıkladıktan sonra hesap girişi yapmayın](#hesap-girisi)
* [Dosya eklerinden uzak durun](#dosya-eki)
* [Ek okumalar](#ek-okuma)
Elbette GPG kullanıcılarını küçük çocuklar gibi gören ve onların iyiliğini(!) onların adına ve çoğu zaman onlara rağmen düşünen diğer güvenlik vadeden yazılımlar gibi değildir. GPG kullanıcıların kendilerine ve çevrelerine olan güvenine dayanır. [Bu bakımdan GPG gücü ve hali ile sorumluluğu koşulsuz şartsız kullanıcılara verir.](https://oyd.org.tr/en/articles/defense-of-gpg/)
Bu rehber ile GPG kullanımını herkes için kolaylaştırmak ve anlaşılabilir kılmak amaçlanmıştır. Bunu yaparken GPG'nin kullanıcıya aktardığı güç korunmaya çalışılmıştır. Bu bakımdan kullanıcının güvenlik ve sorumluklarını sınırlandıran uygulamalara yer verilmemiştir.

@ -44,11 +44,8 @@ Bunu yapmanın en kolay yolu e-postanıza girip Mailvelope eklenti simgesine tı
## Gelen şifreli e-postayı açmak
Size gelen şifreli e-postaları Mailvelope bu aşamadan sonra otomatik olarak algılayacaktır. Gelen bir e-postayı açtığınızda Mailvelope şifreli ver* [Gönderene asla güvenmeyin](#gonderene-guvenme)
* [E-postalardaki bağlantılardan sakının](#eposta-baglanti)
* [Asla bir bağlantıya tıkladıktan sonra hesap girişi yapmayın](#hesap-girisi)
* [Dosya eklerinden uzak durun](#dosya-eki)
* [Ek okumalar](#ek-okuma)
Size gelen şifreli e-postaları Mailvelope bu aşamadan sonra otomatik olarak algılayacaktır. Gelen bir e-postayı açtığınızda Mailvelope şifreli veriyi görecek ve size bu mesajı görmek isteyip istemediğinizi soracaktır. "Show message" düğmesi ile mesajı görüntülemeyi seçin ve ardından gerekiyor ise anahtarınızın parolasını girin.
![alt-text](mailvelope/mesaj.png)
![alt-text](mailvelope/recv.png)
@ -107,10 +104,6 @@ Güvenlik ayarları birkaç temel güvenlik seçeneği içermekte.
* Bunların arasında anahtarınızın parolasının hatırlanması ve hatırlanacak sürenin girileceği alan bulunmaktadır. Bu süreyi görece kısa tutmanız veya hiç kullanmamanız önerilir. Kullanım alışkanlıklarınıza göre bu süreyi dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
* En altta bulunan "Ope* [Gönderene asla güvenmeyin](#gonderene-guvenme)
* [E-postalardaki bağlantılardan sakının](#eposta-baglanti)
* [Asla bir bağlantıya tıkladıktan sonra hesap girişi yapmayın](#hesap-girisi)
* [Dosya eklerinden uzak durun](#dosya-eki)
* [Ek okumalar](#ek-okuma)nPGP settings" altındaki seçenek gönderilen iletilerde şifreleme için Mailvelope kullanıldığının belirtilmesine ilişkindir. Alıcınız veya diğer üçüncü kişi için bu bilginin bir önemi olmadığından ve sizin hakkınızda gereksiz bir bilgiyi üçüncü kişilere aktardığından bu seçeneğin işaretlenerek mahremiyetinizi koruyabilirsiniz.
* En altta bulunan "OpenPGP settings" altındaki seçenek gönderilen iletilerde şifreleme için Mailvelope kullanıldığının belirtilmesine ilişkindir. Alıcınız veya diğer üçüncü kişi için bu bilginin bir önemi olmadığından ve sizin hakkınızda gereksiz bir bilgiyi üçüncü kişilere aktardığından bu seçeneğin işaretlenerek mahremiyetinizi koruyabilirsiniz.
![alt-text](mailvelope/ayarlar_guvenlik.png)

Loading…
Cancel
Save