Merge pull request 'Ciddi değişiklikler ve yeni rehberler' (#118) from AA/guvenlik:master into master

Reviewed-on: oyd/guvenlik#118
Reviewed-by: murat emir cabaroğlu <mrtmrcbr@gizli.eposta>
lineageOS
murat emir cabaroğlu 4 years ago
commit 6215177f9a
 1. 2
    src/SUMMARY.md
 2. 12
    src/beseri_guvenlik/locker.md
 3. 129
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa.md
 4. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/Screenshot_2020-11-18_17-30-29.png
 5. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/bekleme1.png
 6. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/bekleme2.png
 7. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/bilgiler.png
 8. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/ga1.png
 9. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/ga2.png
 10. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/karekod.png
 11. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/kodlar.png
 12. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/okut.png
 13. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/onay.png
 14. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/pin.png
 15. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/scratch.png
 16. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/secenek.png
 17. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/sir.png
 18. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/uyari.png
 19. BIN
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa/ya.png
 20. 171
    src/cihaz_guvenligi/grapheneos.md
 21. 2
    src/cihaz_guvenligi/login.md
 22. 6
    src/cihaz_guvenligi/luks_optik.md
 23. 46
    src/cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tavsiyeler.md
 24. 18
    src/cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tercih.md
 25. 18
    src/cihaz_guvenligi/mobil_cihazlar.md
 26. 68
    src/cihaz_guvenligi/sunucu_2fa.md

@ -33,7 +33,7 @@
- [Optik Diskler](cihaz_guvenligi/luks_optik.md)
- [Uzak sunucu](cihaz_guvenligi/uzaksunucu.md)
- [SSH Güvenliği](cihaz_guvenligi/ssh.md)
- [2FA Erişimi](cihaz_guvenligi/sunucu_2fa.md)
- [SSH ile OTP Kullanımı](cihaz_guvenligi/sunucu_2fa.md)
- [Yönlendirici Güvenliği](cihaz_guvenligi/yonlendirici.md)
- [Librecmc](cihaz_guvenligi/librecmc.md)
- [Openwrt](cihaz_guvenligi/openwrt.md)

@ -4,22 +4,22 @@
Locker'i özgür uygulama deposu [F-droid](https://f-droid.org) aracılığı ile cihazınıza kurabilirsiniz. Locker'i çalıştırdığınızda sizi gayet basit bir ekran ile karşılayacaktır.
![alt-text](beseri_guvenlik/locker/fdroid_locker.png)
![alt-text](beseri_guvenlik/locker/fdroid_locker1.png)
![alt-text](locker/fdroid_locker.png)
![alt-text](locker/fdroid_locker1.png)
Kurulumun ardından Locker'i çalıştırıp ekrana gelen ayarları yapmaya başlayabilirsiniz.
![alt-text](beseri_guvenlik/locker/ekran_locker.png)
![alt-text](locker/ekran_locker.png)
İlk olarak `admin enabled` seçeneğini işaretleyerek işletim sisteminizde Locker'e yönetici yetkisi vermeniz gerekli. Bu seçenği işaretlemenizle birlikte cihazınız sizden bu konuda yetki talep edecektir.
![alt-text](beseri_guvenlik/locker/yetki_locker.png)
![alt-text](locker/yetki_locker.png)
Yetki ardından ayarları dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ana ekrandan kaç deneme ertesinde cihazın sıfırlanacağını belirledikten sonra `Disable Lock Screen Warning' seçeneğini seçerek ana ekranda cihazın kendini sıfırlayacağına dair uyarı çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bu seçenek bir arkadaşınızın laf olsun diye cihazınızı sıfırlamasına karşı uyarı gösterecek olsa da saldırganın durumdan haberdar olup denemelerini durdurmasına da sebep olacağından kullanım koşuluna göre değerlendirilmesi gereklidir.
Gerekli ayarların yapılması ardından `Enable` düğmesine basarak korumayı devreye alabilirsiniz.
![alt-text](beseri_guvenlik/locker/enable_locker.png)
![alt-text](beseri_guvenlik/locker/enable_locker1.png)
![alt-text](locker/enable_locker.png)
![alt-text](locker/enable_locker1.png)
Bu noktadan sonra ekran kilidinizde belirlediğiniz sayıda hata oluşması durumunda cihazınız içindeki tüm verileri silerek sıfırlanacaktır. İstenmeyen bir durumun gerçekleşmesine karşı dikkatli olmanız ve düzenli olarak yedek almanız şiddetle önerilir.

@ -1,3 +1,130 @@
# Yubikey ile 2FA Kurulumu
[Bu sayfaya katkı verebilirsiniz.](https://git.oyd.org.tr/oyd/guvenlik)
[Yubikey](https://yubico.com) çok amaçlı kriptografik bir güvenlik anahtarıdır. Günümüzde en yaygın kullanılan cihaz olmakla pek çok hizmet tarafından desteklenmekte ve fazlasıyla kullanım alanı bulmakta. Yubikey Neo'dan sonra özgür donanımları terk eden Yubico artık özel mülk sistemler üretmekte ve bu konuda bir [açıklamaları bulunmakta.](https://www.yubico.com/blog/secure-hardware-vs-open-source/)
Yubikey'in en yaygın kullanımlarından biri çevrimiçi hizmetlerde ikinci faktör olarak kullanımıdır. Bu amaçla Yubikey'ler birden fazla sistemi desteklemektedir.
* [TOTP](https://en.wikipedia.org/wiki/Time-based_One-time_Password_Algorithm): En yaygın kullanılan 2FA sistemi olarak zamana dayalı 6 haneli kod üretimine dayanır. Bu sistem [akıllı mobil cihazlarda](andotp.md) kullanabildiği gibi Yubikey üzerinde de kullanılabilmekte.
* FIDO U2F: [FIDO U2F](https://www.yubico.com/authentication-standards/fido-u2f/) Yubico ile Google tarafından geliştirilmiş bir 2FA teknolojisidir. Pek çok servis tarafından desteklenmekle, Yubikey üzerindeki sabit bir kriptografik anahtarın hizmetlere tanıtılması ile anahtarın kullanıldığı cihazlardan tek tıklama ile giriş imkanı sağlar.
* OTP: Yubikey'in sahip olduğu özel anahtara bağlı olarak usb üzerinden klavye gibi cihaza yazdırdığı bir kod aracılığı ile kullanılan 2FA uygulaması. Yubikey sunucusu tarafından doğrulama yapılması ile kullanılmakta fakat son kullanıcı için çok yeri olduğu söylenemez.
## Yubikey 2FA Tercihi
Hangi sistemi kullanacağınızın tercihi çoğunlukla size değil hizmet aldığınız şirkete kalmakta. Bu bakımdan hala çoğunluktaki hizmet sağlayıcıların 2FA desteklemediği öngörülürse destekleyen hizmetlerin tercihi hangi yöndeyse o imkanı kullanmanız biraz zorunlu gibi.
Bu bakımdan en çok kullanılan sistem TOTP olmakta. Keza hem akıllı mobil cihazlarda hem de Yubikey gibi kriptografik donanımlarda kullanılabildiğinden yaygın erişim imkanı hizmet sağlayıcılar için kullanımını makul kılmakta. Bugün neredeyse herkes bir çeşit mobil cihaz sahibi olduğundan [soft token](https://en.wikipedia.org/wiki/Software_token) kullanımı yaygın. Yubikey ile söz konusu kullanımı daha güvenli gerçekleştirmeniz mümkün.
U2F ise daha yeni bir teknoloji olmakla birlikte yaygınlık kazanmakla birlikte daha seyrek görülen bir sistem. Kurulumu ve kullanımı OTP'ye göre çok daha kolay olmakla birlikte özel bir donanım gerektirmesi yaygınlığını etkilemekte. Aynı zamanda giriş için kullanılan donanıma kesin suretle bağlı bir anahtarı kullandığından hem daha güvenli hem de yedekleme yapamadığınızdan kaybetmeniz durumunda sıkıntı doğurabilmekte.
## TOTP kurulumu
### Bilgisayar üzerinden
#### Uçbirim ve Ykman ile
Bilgisayar üzerinden Yubikey ile OTP kullanımınını hem uçbirimden hem de grafik arayüz üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Gerekli işlemleri yerine getirebilmek için aşağıdaki komut ile bilgisayarınıza ihtiyaç duyulacak yazılımları yükleyebilirsiniz:
Debian : `sudo apt-get install yubikey-manager yubikey-personalization yubikey-personalization-gui`
RPM : `sudo yum install yubikey-manager yubikey-personalization yubikey-personalization-gui`
Gerekli yazılımları elde ettikten sonra OTP kullanacağınız hizmetin ayarlarına gelip muhtemelen `güvenlik` adı altında bulacağınız çift aşamalı yetkilendirme (Two Factor authentication veya 2FA) bölümüne gelip söz konusu güvenlik tedbirini etkinleştirin. Bu rehberde [Protonmail](/yazisma_guvenligi/protonmail.md) kullanılmıştır.
OTP soft token olarak mobil cihazlarda kullanılması düşünüldüğünden bir karekod şeklinde hizmet sağlayıcı tarafından sunulacaktır. Bu karekod aslında paylaşılan sırrı ve süre ile kritopgrafik ayarlara ilişkin detaylar içermekte. Bu bilgileri elle de girmek mümkün ki bilgisayarda bu şekilde yapılması gerekli. Elle giriş seçeneğini seçerek gerekli detaylara ulaşabilirsiniz.
![alt-text](yubikey_2fa/karekod.png)
![alt-text](yubikey_2fa/sir.png)
`ykman` Yubikey'leri uçbirimden kullanmaya ve programlamaya yarayan bir yazılım. Bu yazılım ile hizmet sağlayıcı tarafından verilen bilgileri cihaza işlenebilmekte. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
`ykman oath add [token'e vermek istediğiniz isim]`
Uçbirim sizden hizmet sağlayıcının verdiği sırrı isteyecektir. Bunu girmeniz üzerine OTP token Yubikey'e eklenir.
```
Enter a secret key (base32):AUVROVQ4NDQGYRNC56WBTUKAYELPP43V
```
Yukarıdaki seçenek en yaygın kabul gören standartları kullandığından çoğu ayarı varsayılan olarak kabul eder. Bu bakımdan bir OTP token ile ilgili daha fazla ayarı özelleştrmeniz gerekiyor ise `ykman oath -h` ile girilebilecek parametrelere bakabilirsiniz. Lakin aşağıdaki komut çoğu koşulda kullanım ihtiyacına yetecektir.
`ykman oath add --digits [kaç haneli kod üretilecek 6|7|8] ---issuer [hizmet sağlayıcının adı] --period [kaç saniyelik kod üretilecek] [token'e vermek istediğiniz isim]`
Örnekle Protonmail'dan guvenlik@protonmail.com e-postası için OTP ayarlarını yapıldığı varsayılır ise:
`ykman oath add --digits 6 --issuer Protonmail --period 30 guvenlik`
Şayet Yubikey'in kod üretmeden önce düğmesine basılmasını bir güvenlik ihtiyacı olarak isterseniz komutu `-t` parametresi ile verebilirsiniz. Böylece bilgisayarınıza takılı durumda Yubikey'den kod istendiğinde Yubikey sizden onay isteyecektir. Bu cihazdaki her yazılımın siz farkına varmadan kod talep edebilmesinin önüne geçer.
Şayet OTP kodlarınızın Yubikey'i eline geçirenlerde sorunsuzca elde edilmesinin önüne geçmek isterseniz bir pin ile koruma altına alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanıp pin belirleyebilirsiniz.
`ykman oath set-password`
Parola/pin'inizi iki kere girdikten sonra yubikey'den otp token almak için bu bilgiyi sunmanız gerekecektir. Dilerseniz güvendiğiniz cihazlarda bu parolanın hatırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda bunun için aşağıdaki komutu çalıştırıp pin/parolanızı girin.
`ykman oath remember-password`
Token'i cihaza yazabildiğinizden emin olmak ve kod almak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz:
Tüm token'ları almak için: `ykman oath code`
Belirli bir token'ı almak için: `ykman oath code [token adı]`
Token'i başarılı şekilde üretebildikten sonra kullandığınız hizmet sağlayıcı sizden her şeyin yolunda olduğunu doğrulamak adına parolanızı ve ilgili token'in geçerli bir çıktısını isteyecektir.
![alt-text](yubikey_2fa/onay.png)
İşlemin başarılı olmasının ertesinde hizmet sağlayıcınız tarafından bir miktar tek kullanımlık parola oluşturulup size sunulacaktır. Bu kodlar OTP olmadan giriş imkanı sağlayacağından **dikkatli saklanmalıdır**. Bu kodlar ile şayet cihazınıza erişiminizi kaybederseniz hesabınıza erişim imkanı tanımaktadır. Bunları yazdırıp **güvenli bir yerde** saklamanız önerilir.
![alt-text](yubikey_2fa/scratch.png)
#### Grafik arayüz ile
[Bu bölüme katkı verebilirsiniz.](https://git.oyd.org.tr/oyd/guvenlik)
### Mobil cihaz ve NFC ile
İşin gerçeği mobil cihazlarla Yubikey'e OTP kurulumu çok daha kolay gerçekleşiyor. Bu özellikten mobil cihazlarda yararlanmak için Yubikey'inizin NFC desteklemesi veya doğrudan USB portundan cihazınıza bağlanması gerekli.
OTP kullanımı için cihazınızda [Yubico Authenticator](https://f-droid.org/en/packages/com.yubico.yubioath/) yazılımının yüklü olması gerekli. [F-droid](https://f-droid.org) özgür yazılım deposundan ilgili yazılımı elde edebilirsiniz.
![alt-text](yubikey_2fa/ya.png)
Alt kısımda bulunan `+` simgesine basarak yeni bir token eklemek üzere işleme başlayabilirsiniz. Yubico Authenticator size karekod okutmak veya bilgileri elle girmek üzere iki seçenek sunacaktır. Çoğunlukla bir karekod size sunulacağıdan ilgili seçenek ile işleme devam edin.
![alt-text](yubikey_2fa/secenek.png)
Karekodu okutmanız üzerine gerekli bilgiler ekrana doldurulup karşınıza çıkarılacaktır.
![alt-text](yubikey_2fa/bilgiler.png)
`Save` demeniz üzerine yazılım sizden Yubikey'i cihaza okutmanızı isteyecektir.
![alt-text](yubikey_2fa/okut.png)
Şayet Yubikey OTP modülü pin ile korunuyorsa pin girişi talep edilip tekrar yubikey'i okutmanızın ardından token eklenmesi tamamlanacaktır.
![alt-text](yubikey_2fa/pin.png)
Yubikey'inizi cihaza her okuttuğunuzda Yubico Authenticator çalışacak ve size kayıtlı olan OTP kodlarını verecektir.
![alt-text](yubikey_2fa/kodlar.png)
## U2F kurulumu
FIDO U2F tarayıcı temelli bir yetkilendirme sistemi. Kurulumu kolay olmakla birlikte ileriki zamanlarda bu durum değişebilecek olmakla birlikte daha az hizmet tarafından desteklenmekte. U2F kurulumu destekleyen bir hizmete Yubikey kurulumu yapmak çok basit. Güvenlik ayarlarında güvenlik anahtarı (security token) başlıklı bir bölüm bulunuyor ise Yubikey ile U2F kurulumu yapabilirsiniz.
![alt-text](yubikey_2fa/ga1.png)
![alt-text](yubikey_2fa/ga2.png)
Kurulumu başlattıktan sonra çeşitli şekillerde sizden Yubikey'inizi bağlamanız ve dokunarak etkinleştirmeniz istenecektir. Bu noktada Firefox size sitenin yetkilendirme talep ettiğine dair bir uyarı çıkaracaktır.
![alt-text](yubikey_2fa/uyari.png)
![alt-text](yubikey_2fa/bekleme1.png)
![alt-text](yubikey_2fa/bekleme2.png)
Kaydın başarılı olması üzerine hesabınıza anahtarınız tanımlanacaktır.
Bu durumda kaydettiğiniz yubikey'in kaybolması durumunda **hesabınıza erişemez** hale gelebilirsiniz. Bu neden ile ikinci bir güvenlik tedbirini daha kaydederek bu duruma engel olmanız mümkün. Bunun için [Akıllı cihaz üzerinden OTP kullanımını](andotp.png) tavsiye ederiz.
Yubikey'de U2F yetkilendirmesine pin veya parola ile tedbir koyulamamakta. Bu nedenle Yubikey'inizi elinde bulunduran biri herhangi bir sorun çekmeden ikinci faktör olarak cihazınızı kullanabilir. Bu sebepten **Yubikey'inizi iyi korumanız önerilir.** Bu tehdit modeli sizin için geçerli ise Yubikey ile TOTP OTP kullanımı pin ile korunabildiğinden daha güvenli olacaktır.

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 14 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 13 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 29 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 35 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 21 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 8.6 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 28 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 36 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 4.1 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 16 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 47 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 46 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 6.2 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 26 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 16 KiB

Binary file not shown.

After

Width:  |  Height:  |  Size: 20 KiB

@ -1 +1,170 @@
[Bu bölüme katkı verebilirsiniz](https://git.oyd.org.tr/oyd/guvenlik)
# GrapheneOS Kurulumu
GrapheneOS güvenlik odaklı bir Android projesi. Proje Google Pixel cihazların donanımsal özellikleri ile birlikte güvenlik özelliklerinin varsayılan olarak geldiği bir dağıtım sağlamakta.
GrapheneOS'in kurulumu proje tarafından hazırlanan rehber ve betik sayesinde fazlasıyla kolay. Bu rehber [Grapheneos'in web sitesindeki](https://grapheneos.org/install) kurulum rehberinden çeviridir. Keza proje kısıtlı sayıda cihazda çalıştığından kurulum fazlasıyla belgelenmiş ve iyileştirilmiş durumda. Kimi değişiklikler ise kolaylık ve anlaşılırlık amacı ile eklenmiştir rehbere.
## Kurulum
Bu rehber GrapheneOS'in resmen desteklenen cihazlarına ilişkindir. Hem projenin hem de özel kurulumlar için kullanılabilir.
## Gereksinimler
En az 2GB boş hafızaya sahip olmalısınız.
Windows 10, macOS Catalina, Arch Linux, Debian buster ve Ubuntu 20.04 LTS GraphenOS'in kurulumu için desteklenen işletim sistemleridir. Bu işletim sistemlerinden birinin güncel haline kuruluma devam etmeden önce sahip olmalısınız. Eski sürümler ve diğer GNU/Linux dağıtımları genellikle çalışmakla birlikte bir sorunla karşılaşmanız durumunda desteklenen işletim sistemlerinden birini denemeniz önerilir.
Desteklenen cihazlardan birine sahip olmanız gerekli. Cihazınızın kilidinin açılıp GrapheneOS kurulabilmesini garanti etmek için operatörlerin sattığı cihazlardan uzak durmanız önerilir. Operatörler tarafından satılan cihazlar aynı işletim sistemi ve firmware'i içermekle birlikte cihazda operatöre özel ayarların açılabilmesi için bir ID ile birlikte gelmekte. Bu ayarlar bootloader'in kilidinin açılmasını engellemekte. Operatörler bunu devreden çıkarabilecek olsalar da destek ekibinin bunu bilmeme ihtimali yüksek ve olsa bile bunu yapmayabilirler. Operatörlerden bağımsız bir cihaz edinerek bu tehlikeden ve potansiyel dertlerden uzak kalabilirsiniz. Eğer operatör cihazının kilidini açabilirseniz bu GrapheneOS için bir sorun teşkil etmeyecektir.
Cihazın standart işletim sistemini güncellemek ve buradaki önergeleri takip etmeden önce en güncel firmware'i çalıştırdığından emin olmakta fayda var. Bu şekilde olası sorunlara, eksik özelliklere ve eski sürümlerdeki diğer değişikliklerle karşılaşmanın önüne geçilebilir. Dilerseniz cihazınızı online olarak güncelleyebilir veya Pixel cihazlara has tam güncelleme paketini yükleyebilirsiniz.
Bu rehber komut satırı araçları kullanmakta. Windows'ta eski komut satırı yerine PowerShell kullanılmakta.
### Fastboot kurulumu
Fastboot'un güncel bir kopyasını edinmeniz ve işletim sisteminizde PATH çevresel değişkenine ekli olmalıdır. `fastboot --version` komutunu çalıştırarak hangi sürüme sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Sürümünüz en az **29.0.6.** olmalıdır. Dağıtımınızın paket yöneticisini kurulum için kullanabilirsiniz lakin pek çok paket deposu fastboot'un geliştirici sürümünü bulundurmakta, standart versiyon platform-tools (adb, fastboot, etc) kendilerine göre düzenleyip güncel tutmamakta.
Dağıtım paketlerinin listesi:
* __Arch Linux:__ `android-tools` fastboot ve diğer gerekli araçları getirmekte ve adb gibi başka araçların kurulmasına ihtiyaç duymamakta. adroid-udev fastboot ve adb'nin yerel oturumda root yetkisi olmadan çalışabilmesini sağlayacak udev kuralları içermekte.
* __Debian:__ Gelen paketler hem çalışmamakta hem de eski sürümlerden oluşmakta, kurulumda kullanmayın (üstteki paragrafa bakın)
* __Ubuntu:__ Gelen paketler hem çalışmamakta hem de eski sürümlerden oluşmakta, kurulumda kullanmayın (üstteki paragrafa bakın)
### platform-tools haricen kurulumu
Eğer işletim sisteminiz fastboot'un uygun bir sürümünü içermiyor ve repolarında bulundurmuyor ise platform-tools'un harici bir sürümünü Google'dan kurmayı değerlendirebilirsiniz. Eğer Android SDK kurulumunuz var ise veya geliştirme ile uğraşacaksanız platform-tools' paketlerini Android SDK paket yöneticisi ile kurabilir ve güncel tutabilirsiniz. Android SDK, haricen veya Android Studio aracılığı ile elde edilebilir.
Platform-tools'u indirmek doğrulamak ve çıkartmak için GNU/Linux işletim sisteminde:
`curl -O https://dl.google.com/android/repository/platform-tools_r30.0.4-linux.zip`
`echo '5be24ed897c7e061ba800bfa7b9ebb4b0f8958cc062f4b2202701e02f2725891 platform-tools_r30.0.4-linux.zip' | sha256sum -c`
**Not:** Yukarıda belirtilen sha256 değeri zaman içinde güncellenen paketler nedeni ile değişmiş olabilir. Bu değerin kolaylıkla bulunabildiği tek yer [GrapheneOS kurulum sayfası](https://grapheneos.org/install) olduğundan kurulumdan önce değişikliklere göz atmakta fayda var.
`unzip platform-tools_r30.0.4-linux.zip`
Daha sonra aracı işletim sisteminizin PATH yoluna eklemek ve her seferinde doğrudan yolunu göstermeden çalıştırmak için GNU/Linux'da aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:
`export PATH="$PWD/platform-tools:$PATH"`
Tercih ederseniz indirdiğiniz paketin dizinine gidip fastboot binary dosyasının bulunduğu dizinde uçbirimde başına `./` koyarak fastboot'u çalıştırmanız mümkün.
Kurulumun ardından `fastboot --version` komutunun çıktısı:
```
fastboot version 30.0.4-6686687
Installed as /home/username/downloads/platform-tools/fastboot
```
Bu açık olan uçbirime ait geçici bir PATH kaydı olmakla birlikte eğer yeni bir uç birim açarsanız tekrar yukarıdaki şekilde kaydedilmesi gerekir. Kurulum betiğini çalıştırmadan önce fastboot komutunun kullandığınız uçbirimde çalıştığından emin olun.
### Signify'ın kurulması
HTTPS'nin sunabildiğinin güvencenin ötesinde indirilen işletim sisteminin doğrulanabilmesi için signify aracını kullanabilirsiniz. Eğer signify paketini güvendiğiniz bir paket yöneticisinden elde edemiyorsanız signify kullanmanın çok da bir anlamı bulunmamakta. GrapheneOS sürümleri kendi sunucumuzda bulundurulmakta ve üçüncü taraflarca sunulan mirror'ları kullanmamaktayız. Kötücül bir signify kurulumu tüm işletim sisteminizi ve GrapheneOS imajınızı da geleneksel işletim sistemlerindeki tehdit yönetimi eksikliğinden dolayı tehlikeye atabilir. Bu durumda signify kullanmak hiç kullanmamaktan daha kötü olabilir. Sunucularımızın kötücül davranması rastgele birinin GitHub hesabının veya GitHub'ın kendisinin kötücül olmasından daha düşük bir ihtimal. Her halukarda bu rehbere kurulum için güvenmektesiniz ki yayınlanan sürümlerle bu web sitesi aynı sunucu üzerinde bulunmakta.
**Not:** Yukarıdaki not hali ile GrapheneOS'in sitesi için geçerli durumda. Şu anda üçüncü bir tarafın rehberini okumakta olduğunuzdan şüphe duyduğunuz durumlarda yukarıdaki tehdit modeline bağlı olarak [GrapheneOS web sitesini](https://grapheneos.org) referans almanız önerilir.
Dağıtımlarda bulunan Signify paket listesi:
Arch Linux: signify
Debian: signify-openbsd
Ubuntu:signify-openbsd
### OEM kilidinin kaldırılma ayarı
OEM kilidinin kaldırılması için işletim sistemi içinden izin verilmesi gerekli.
Geliştirici ayarlarını Ayarlar menüsünden -> About phone (telefon hakkında) sekmesi altında bulunan "build number" bölümüne geliştirici modunun aktive edildiğine dair mesaj gelinceye kadar tıklayarak açabilirsiniz.
Daha sonra Settings(ayarlar) -> System(sistem) -> Advenced(gelişmiş) -> Developer Options(geliştirici seçenekleri) yolunu takip edip "Enable OEM unlocking"(OEM kilidini kaldır) sçeeneğini seçebilirsiniz. Bu Google Play hizmetleri ile gelen cihazlarda hırsızlığa karşı fabrika ayarlarına geri döndürme koruması kapsamında internet bağlantısı gerektirecektir.
### Bootloader'in kilidini kaldırmak
Öncelikle cihazın bootloader ekranına girmeniz gerekli. Bunu cihazı kapatıp ardından ses kısma düğmesini ile güç düğmesine aynı anda basıp tutarak gerçekleştirebilirsiniz.
Bootloader kilidini işletim sistemi ve firmware yüklemek için kaldırın:
`fastboot flashing unlock`
**Not:** Bu komutu telefonu bağladığınız bilgisayar üzerinden fastboot'un çalıştığı uçbirimden çalıştırmanız gerekiyor.
Komutun telefon üzerinden onaylanması gerekli. Onayın ardından cihazdan tüm verinin silinecektir.
### Fabrika imajının indirilmesi
Kurulum işlemini tamamlayabilmek için cihazınıza uygun GrapheneOS fabrika imajına ihtiyacınız olacak.
Dilerseniz dosyaları web tarayıcınız ile doğrudan indirebilir veya curl benzeri bir komut kullanabilirsiniz. Genellikle komut satırı kullanmak hali hazırda kurulumun kalanında kullanacak olduğunuzu düşünürsek daha kolaydır. Curl ile işlemi gerçekleştirmek için talimatlar aşağıda bulunmakta.
Fabrika imajları doğrulamak için gerekli olan umumi anahtarın (factory.pub) indirmek için:
`curl -O https://releases.grapheneos.org/factory.pub`
factory.pub'un içeriği şu şekildedir:
```
untrusted comment: GrapheneOS factory images public key
RWQZW9NItOuQYJ86EooQBxScfclrWiieJtAO9GpnfEjKbCO/3FriLGX3
```
Umumi anahtar aynı zamanda Twitter'deki resmi @GrapheneOS hesabında, /u/GrapheneOS Reddit hesabında ve GitHub'da bulunabilir. Kullanımda olan anahtar bir yenisi ile değiştirildiğinde eskisi ile imzalanmakta.
Fabrika imajlarını indirme sayfasından indirmek için; örneğin Pixel 3 XL için 2020.05.05.02 (crosshatch) sürümünü indirmek için:
```
curl -O https://releases.grapheneos.org/crosshatch-factory-2020.05.05.02.zip
curl -O https://releases.grapheneos.org/crosshatch-factory-2020.05.05.02.zip.sig
```
Signify yazılımını güvenli şekilde edinebildiyseniz imzaları aşağıdaki komut ile doğrulayabilirsiniz:
`signify -Cqp factory.pub -x crosshatch-factory-2020.05.05.02.zip.sig && echo verified`
**Not:** Her ne kadar komut signify olarak komutu çağırmış olsa da komutun Debian ve Ubuntu'da `signify-openbsd` olduğunu hatırlatmak gerkeli.
Bu komut eğer doğrulama başarılı ise "verified" çıktısı verecektir. Eğer bir şey yanlış giderse hata alacaksınız.
### Fabrika imajının flashlanması
İlk kurulum fabrika imajının flashlanması ile gerçekleştirilmekte. Bu var olan işletim sistemini kaldırıp tüm yükli veriyi yok edecektir.
Kurulum işlemine başlamak için cihazda bootloader ekranına gidin.
Ardından fabrika imajlarını çıkartın.
GNU/Linux'da:
**Not:** Bu işlemi fabrika imajını indirdiğiniz dizinde yapmanız gerekli.
`unzip crosshatch-factory-2020.05.05.02.zip`
Çıkarttığınız dizine gidin:
`cd crosshatch-factory-2020.05.05.02`
İmajı dizindeki `flash-all` betiği ile kurun:
`./flash-all.sh`
Flash işleminin bitmesini bekleyin ve ardından cihazı kullanmadan önce bootloader'i tekrar kilitleyin keza kilitleme işlemi cihazdaki tüm verileri yok edecektir.
### Bootloader'i kilitlemek
Bootloader'in kilitlenmesi boot aşamasındaki doğrulama için önemlidir. Bu aynı zamanda fastboot'un başka flashlamalar veya veri silmek için kullanılmasının da önüne geçer. Doğrulanmış boot cihaz işletim sistemine yapılan herhangi bir müdahaleyi (vbmeta, boot/dtbo, product, system, vendor) engelleyecektir ve değiştirilmiş/bozulmuş herhangi bir verinin okunmasına mani olacaktır. Eğer değişiklikler fark edilirse hata koruması veriyi orjinal haline getirmeye çalışır ve düzeltme sonrasında doğrulama gerçekleştirilebilir ki bu kötücül olmayan bozulmalara karşı son derece etkilidir.
Bootloader ekranında kilitleme için:
`fastboot flashing lock`
Komutun telefon üzerinden onaylanması gerekli. Onayın ardından cihazdan tüm verinin silinecektir.
### Oem kilidinin kapatılması
OEm kilidinin kaldırılması için gereken ayar cihaz açıldıktan sonra tekrar geliştirici seçeneklerinden kapatılabilir.
### Kurulumun doğrulanması
Auditor ve kullanımı ile ilgili bilgiyi [GraphenOS'in rehberinden edinebilirsiniz](https://attestation.app/tutorial)
[Mobil cihazlara ilişkin genel tedbirler](mobil_cihaz_tavsiyeler.md)

@ -23,5 +23,3 @@ Yetkilendirme güvenliği için ikinci faktör olarak kullanılabilecek sistemle
[Yubikey ile yetkilendirme](cihaz_guvenligi/yubikey_pam.md)
[Parmak izi ile yetkilendirme](cihaz_guvenligi/parmak_pam.md)
[Bu bölüme katkı verebilirsiniz](https://git.oyd.org.tr)

@ -30,7 +30,7 @@ Optik disklerin mekanik parçalar içermemesi ve dış etmenlere olan dayanıkl
* Offline tutulması gereken hassas verilerin yedeklenmesi ve saklanması
### Optik disklern taşıma kullanımı
### Optik disklerin taşıma kullanımı
Optik disklerin en değerli kullanımlarından biri veri taşıma ihtiyacında ortaya çıkmaktadır. Optik disklerin ucuz olmaları ve ince yapıları sebebi ile gözden çıkarılabilir şekilde çeşitli aracılar veya riskli alanlardan taşınması mümkün olmaktadır.
@ -52,9 +52,9 @@ Veri güvenliğinin operasyonel koşullarında bir verinin optik disk üzerinde
## Şifreli optik disk oluşturmak
Bir optik diskteki verileri şifrelemenin pek çok yolu bulunmakta. [GPG kullanarak tüm dosyaları şifreleyip](yazisma_guvenligi/gpg/gui_gpg.md) diske yazmak mümkün olduğu gibi [uzak sunucudaki dosyaların şifrelendiği](cihaz_guvenligi/uzaksunucu.md) şekilde şifrelenne dizini olduğu gibi diske yazdımak mümkün.
Bir optik diskteki verileri şifrelemenin pek çok yolu bulunmakta. [GPG kullanarak tüm dosyaları şifreleyip](yazisma_guvenligi/gpg/gui_gpg.md) diske yazmak mümkün olduğu gibi [uzak sunucudaki dosyaların şifrelendiği](cihaz_guvenligi/uzaksunucu.md) şekilde şifrelenen dizini olduğu gibi diske yazdımak da mümkün.
Bu rehber Luks ile bir optik diskin şifrelenmesini anlatacaktır. Bu yöntemin yukarıdaki seçeneklere göre birkaç faydası bulunmakta.
Bu rehber [Luks](https://en.wikipedia.org/wiki/LUKS) ile bir optik diskin şifrelenmesini anlatacaktır. Bu yöntemin yukarıdaki seçeneklere göre birkaç faydası bulunmakta.
* Tüm GNU/Linux sistemler Luks aygıtları otomatik olarak açabilmekte ve dosya sistemini gösterebilmekte. Bu sebepten diskin kullanımı çok kolaylaşmakta.

@ -1,58 +1,50 @@
## Genel tavsiyeler
# Mobil Cihaz Kullanımına İlişkin Genel Tedbirler
### Cihazlarınızı yanınızdan ayırmayın
## Cihazlarınızı yanınızdan ayırmayın
Cihazlarınızı fiziksel olarak yanınızda tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Aksi takdirde bir saldırganın cihazınıza girmek, verilerinizi ele geçirmek ve gelecekteki etkinliklerinizi izlemek amacı ile kötücül yazılım yüklemesine fırsat doğabilir.
Cihazlarınızı fiziksel olarak yanınızda tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Aksi takdirde bir saldırganın cihazınıza müdahale etmek, verilerinizi ele geçirmek ve gelecekteki etkinliklerinizi izlemek amacı ile kötücül yazılım yüklemesine fırsat doğabilir.
Cihazlarınızın zafiyeti tavsiye edilen donanımları kullanıp kullanmadığınıza, [şifrelemenin](cihaz_sifreleme.md) etkinleştirilip etkinleştirilmediğine ve cihazınızı bir parola veya PIN ile koruyup korumadığınıza bağlıdır.
Cihazlarınızın zafiyeti tavsiye edilen donanımları kullanıp kullanmadığınıza, [şifrelemenin](cihaz_sifreleme.md) etkinleştirilip etkinleştirilmediğine ve cihazınızı bir parola veya PIN ile koruyup korumadığınıza bağlıdır. Tüm bunlara rağmen bilinmeyen güvenlik açıkları çeşitli seviyedeki saldırılara cihazınızı açık kılabilir. Bu duruma karşı alınabilecek en iyi tedbir cihazlarınızı her halde göz önünden ayırmamaktır.
**Bir saldırganın cihazınıza girebilme olasılığı:**
| Cihazınız | Yetkin saldırgan | Eğitimli saldırgan | Olağan saldırgan |
| ---: | --- | --- | --- |
| Tavsiye edilen cihaz + Şifrelenmiş + Kilitli | DÜŞÜK | ÇOK DÜŞÜK | HİÇ |
| Tavsiye edilen cihaz + Kilitli | ORTA | DÜŞÜK | ÇOK DÜŞÜK |
| Normal cihaz + Şifreli + Kilitli | YÜKSEK | ORTA | DÜŞÜK |
| Normal cihaz + Kilitli | ÇOK YÜKSEK | YÜKSEK | ORTA |
| Kilitsiz | KESİN | KESİN | KESİN |
Saldırgan tipleri:
Temel olarak saldırı kaynağını aşağıdaki gibi sınıflamak mümkündür:
* **Yetkin saldırganlar** Kilitli telefonlara girmekte uzmanlaşmış büyük devletleri ve uluslararası şirketleri kapsar.
* **Eğitimli saldırganlar** Yerel kolluk kuvvetlerini ve telefon kıran adli tıp şirketlerini kapsar.
* **Olağan saldırganlar** Özel donanım sahibi olmayan yetenekli teknoloji meraklılarını kapsar.
Eğer cihazınızdan uzak kalacaksanız ve cihazınıza girilme ihtimali var ise verilerinizi yedeklemeli, fabrika ayarlarına dönüş yapmalısınız (veya yeni bir cihaz almayı düşünebilirsiniz).
Cihazınızın kimin eline geçtiğine, sizin tedbirlerinize, süreye bağlı olarak riskiniz de değişir. Bu bakımdan olağan saldırganlar olarak tanımlayabileceğimiz özel bir eğitimi bulunmayan çevrenizdeki insanlar doğal olarak basit bir pin/parola tedbiri ile kontrol altına alınabilirken diğer saldırganlar için çabanızı ve tedbirlerinizi de arttırmanız gerekir.
Her zaman cihazlarınızı elinizde tutma imkanınız olmayabilir. Eğer cihazınızdan riskin yüksek olduğu bir koşulda, mesela bir uluslararası sınırı geçerken, uzak kalma ihtimaliniz var ise cihazınızı yedekleyip tüm verileri sıfırlamak gibi üst bir tedbire başvurabilirsiniz.
### Ekran kilidinde PIN veya parola kullanın - biyometrik kullanmayın
## Ekran kilidinde PIN veya parola kullanın - biyometrik kullanmayın
Bilgisayarlarımızın aksine mobil cihazlarımız neredeyse sürekli açık kalırlar. Bu sebeple tüm diskiniz şifreli bile olsa açık bulunan cihazınıza her isteyen erişebiliyorsa muhtemelen pek de güvende sayılmazsınız. Ekran kilidinizi 4-6 haneli bir PIN olarak belirleyip kabaca 3 ayda bir [Zarola](https://zarola.oyd.org.tr) yöntemi ile değiştirin veya bir parola belirleyip daha uzun aralıklarla değiştirin.
Parmak izi, yüz tanıma gibi biyometrik yetkilendirme sistemleri doğaları gereği güvensizdir. Her ne kadar şirketler bunların aşılamaz olduklarını iddia etseler de çoğu zaman bu tip sistemlere karşı etkili saldırılar yapılmıştır ve en başarılısı [ebeveyninin parmağına uyuduğu sırada telefonunu dokundurup binlerce dolarlık oyun satın alan çocuğun zekasını aşamaz.](https://www.usatoday.com/story/news/nation/2016/12/28/girl-uses-sleeping-moms-thumbprint-pokemon/95907370/) Bu sebeple biyometrik giriş yöntemleri kullanacaksanız bunları ikinci aşama olarak değerlendirip hem PIN/parola hem biyometrik kullanın. Şayet biyometrik verileriniz bir şekilde bir gün çalınırsa yeni bir parmak veya yüz alamayacağınızı unutmayın.
Parmak izi, yüz tanıma gibi biyometrik yetkilendirme sistemleri doğaları gereği güvensizdir. Her ne kadar şirketler bunların aşılamaz olduklarını iddia etseler de çoğu zaman bu tip sistemlere karşı etkili saldırılar yapılmıştır ve en başarılısı [ebeveyninin parmağına uyuduğu sırada telefonunu dokundurup binlerce dolarlık oyun satın alan çocuğun zekasını aşamaz.](https://www.usatoday.com/story/news/nation/2016/12/28/girl-uses-sleeping-moms-thumbprint-pokemon/95907370/) Bu sebeple biyometrik giriş yöntemleri kullanacaksanız bunları ikinci aşama olarak değerlendirip mümkün ise hem PIN/parola hem biyometrik kullanın. Şayet biyometrik verileriniz bir şekilde bir gün çalınırsa yeni bir parmak veya yüz alamayacağınızı unutmayın.
**Yüksek risk taşıdığınızı düşünüyorsanız, cihazınızı size açtıracak kişinin Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi'nin kararlarını umursamayacağını asla unutmayın.**
### Ekranınızı saklayın
## Ekranınızı saklayın
En büyük ihlaller en küçük tedbirsizliklerden yaşanabilir. Muhtemelen yüksek bütçeli kırma girişimleri yakınlarımızın telefonlarımızı kurcalamasından daha az olası. Bu sebeple ekran parolanızı veya PIN'inizi girerken ve genel olarak cihazınızı kullanırken telefonunuzun ekranını omzunuzun üstünden bakacak kişilerden sakının. Buna kanıksadığınız güvenlik kameraları da dahildir. Paranoyakça gelebilir ama cihazınızı koruyan en önemli veriyi bu şekilde ortalığa saçmanız muhtemelen her şeyi riske atmanızla eşdeğerdir.
### Kapkaça karşı tedbir alın
## Kapkaça karşı tedbir alın
Her türlü tedbiri almış olabilirsiniz ama bir an vardır ki cihazınız olabildiğince korunaksızdır. Telefonunuzu kullandığınız an! Bu noktada hem cihazınız açık hem de ekran kilidi yok. Pratik olarak o anda telefonu elinde bulunduran herkes neredeyse her işlemi cihazınız ile yapabilir, [bu bir şaka değil](https://www.bbc.com/news/uk-38183819). Haliyle telefonunuzun elinizden kapılması durumunda tedbir almak için [Privatelock](https://f-droid.org/en/packages/com.wesaphzt.privatelock/) kullanabilirsiniz.
### Bildirimlerin kilit ekranında görülmesine izin vermeyin
## Bildirimlerin kilit ekranında görülmesine izin vermeyin
Bankanızdan gelen 2FA kodları, sevdiklerinizden gelen yazışmalar, en güncel dedikodular ve hepsi açıkça cihazınızın kilit ekranında görünüyorsa mahremiyetiniz ile birlikte güvenliğiniz de olduğu gibi çöpe gidebilir. Ayarlarınızdan kilit ekranında görülecekleri sınırlayın.
### Bilmediğiniz cihazlara bağlamayın
## Bilmediğiniz cihazlara bağlamayın
Bu öneri hem tanınmadık Wi-Fi ağlarını hem de artık her yerde bulunan USB şarj çıkışlarını kapsar. Cihazınızı bu bilinmeyen ortamlara maruz bırakmak sizi riske sokabilir. Ya kendi şarj cihazınızı kullanın ya da bu tip çıkışları kullanmak zorundaysanız [USB kondom](https://en.wikipedia.org/wiki/Juice_jacking#Mitigation) kullanın. Ayrıca yeni Android sürümlerinde "Şarj için USB" diye bir seçenek de vardır.
### Kablosuz aygıtlarınızı kullanmıyorsanız kapatın
## Kablosuz aygıtlarınızı kullanmıyorsanız kapatın
Wi-Fi ve Bluetooth gibi teknolojiler kablosuz olarak sizinle ilgili pek çok veriyi ortalığa saçabilirler. Bunun yanı sıra takip edilmeniz için de elverişli bir araç olarak kullanılabilirler. Bu sebeple kullanmadığınız her zaman bu donanımları kapatın.
Wi-Fi ve Bluetooth gibi teknolojiler kablosuz olarak sizinle ilgili pek çok veriyi ortalığa saçabilirler. Bunların arasında en önemlisi cihazınızın kablosuz aygıtlarını tanımlayan MAC adresi gelir. Bu bilgi cihazınızla birlikte sizi de tanımlamakta ve takip edilmeniz için de elverişli bir araç olarak kullanılabilirler. Bu sebeple kullanmadığınız her zaman bu donanımları kapatın. Şayet cihazınız [MAC adresi rastgeleleştirebiliyor](grapheneos.md) ise bu imkanı kullanın.
### Signal kullanın
## Signal kullanın
**Signal** özgür bir anlık yazışma yazılımı olarak telefonunuzla gelen normal yazışmaya güvenli bir alternatif oluşturmaktadır. WhatsApp veya Telegram gibi çalışsa da çok daha güvenlidir.
@ -65,11 +57,11 @@ Neden Signal kullanmalısınız?
Daha fazla bilgi için, [Security Planner / Signal](https://securityplanner.org/#/tool/signal)'e bakın.
### Silence kullanın
## Silence kullanın
**[Silence](https://silence.im/)**, Android için geliştirilmiş bir SMS (kısa mesaj servisi) yazılımıdır. Silence'ı kurduktan sonra telefonunuzun standart SMS programı olarak atarsınız ve tüm SMS'leriniz Silence'e gelir. Normal koşullarda her SMS programı gibi SMS'leriniz gelir ve gider ama Silence kullanan kişilerle anahtar değişimi yaptıktan sonra tamamen uçtan uca şifreli SMS yazışması yapabilirsiniz.
### Fotoğraf çekerken güvenlik
## Fotoğraf çekerken güvenlik
Telefonunuzun kamerası, çektiğiniz her fotoğrafa yüksek olasılıkla hassas çokça veriyi eklemektedir. İnternet'te paylaştığınız bir gönderinin nasıl kullanılacağını bilemeyeceğinizden, fotoğrafların taşıdığı kişisel veriyi paylaşmadan önce silmek iyi bir fikirdir.

@ -1,16 +1,20 @@
### Hangi mobil cihaz benim için uygun?
# Mobil Cihaz Tercihi
Cihazınızı içinde bulunduğunuz duruma göre seçmelisiniz:
* **Yüksek Risk**: Bir devletin veya uzman ajanlık şirketlerinin hedefi olacağınızdan şüpheleniyorsanız.
* **Orta Risk**: Hali hazırda hedef olmadığınız halde bir saldırganın cihazlarınıza fiziksel erişim sağlaması durumunda kolay lokma olmayı tercih etmiyorsanız.
* **Düşük Risk**: Taşınabilir cihazlarınızı hassas veriler için kullanmıyorsanız.
* **Yüksek Risk**: Şayet ulus devletler ve şirketler gibi yüksek bütçeli bir grubun hedefi olduğunuzu veya olabileceğinizi öngörüyorsanız.
* **Orta Risk**: Hali hazırda hedef olmadığınız ve ihtimal görmediğiniz halde bir görece yüksek kabiliyetlere sahip saldırgana karşı kolay lokma olmayı tercih etmiyorsanız.
* **Düşük Risk**: Taşınabilir cihazlarınızı hassas veriler için kullanmıyor veya düşük miktarda veri işliyorsanız.
#### Yüksek risk
## Yüksek risk
Eğer riskiniz yüksek ise, **cep telefonunuzu hassas hiç bir şey için kullanmayın**. Bunun sebebi, tüm telefonların sizi kablosuz telefon ağına (hücresel ağ) bağlayan, "[baseband modem][]" olarak adlandırılan bir donanım içermesidir. Bu modemler özel mülktür ve uzaktan kötüye kullanılabilecek pek çok güvenlik açığı içermektedir. Bir kere aşıldıktan sonra, [baseband modem] iletişiminizi takip etmek ve kişisel verilerinizi elde etmek için kullanılabilir.
Eğer riskiniz yüksek ise, **telefonları hassas hiç bir şey için kullanmamanız tavsiye edilir.** Bunun pek çok sebebi bulunmakta:
[Replicant][] tamamen özgür bir Android dağıtımı olarak sadece belirli cihazlar üzerinde çalışmaktadır. Çalıştığı cihazların temel özelliği [baseband modem]'i işlemciden izole etmenin bir imkanı olmasıdır. [Replicant] aynı zamanda, cihaz üzerindeki, Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi donanımları özgür sürücüleri bulunmadığı için çalıştırmaz. Şayet mobil cihaz kullanmanız gerekiyorsa ve bu cihaz ile önemli veriler işleyecekseniz [Replicant] kurulu bir telefon iyi bir tercih olabilir.
1. Sorunların başında tüm telefonların sizi kablosuz telefon ağına (hücresel ağ) bağlayan, "[baseband modem][https://en.wikipedia.org/wiki/Baseband_processor]" olarak adlandırılan bir donanım içermesi ve bu cihazların doğal olarak bir takip sistemi olmasıdır. Bu modemler özel mülktür ve uzaktan kötüye kullanılabilecek pek çok güvenlik açığı içerme ihtimalini taşımaktadır. Bu açıklar takip edilmenizden, tüm iletişiminizin ve ortamınızın dinlenmesine kadar ilerleyebilir.
2.
[Replicant][https://www.replicant.us/] tamamen özgür bir Android dağıtımı olarak sadece belirli cihazlar üzerinde çalışmaktadır. Çalıştığı cihazların temel özelliği baseband modem'i işlemciden izole etmenin bir imkanı olmasıdır. Replicant aynı zamanda, cihaz üzerindeki, Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi donanımları özgür sürücüleri bulunmadığı için çalıştırmaz. Şayet mobil cihaz kullanmanız gerekiyorsa ve bu cihaz ile önemli veriler işleyecekseniz Replicant kurulu bir telefon iyi bir tercih olabilir.
Cep telefonlarına alternatif olarak Wi-Fi desteği olan ama hücresel ağa bağlanmayan bir tablet satın alabilirsiniz. Bu tip cihazlar baseband modem içermemektedir ve uzaktan saldırılara karşı çok daha dayanıklıdır. Sadece Wi-Fi içeren bir cihaz ile hala hücresel ağa, ayrı bir taşınabilir hotspot cihazı ile bağlanabilirsiniz.

@ -37,7 +37,6 @@ Aşağıda çeşitli kullanım senaryoları belirlenmiştir. Buna göre uygun ku
1. Sürekli bağlantı
2. wifi - wifi
3. Harici wifi modem
4. şifreleme
### Sürekli bağlantı ihtiyacı ve GSM destekli cihazlar
@ -51,20 +50,19 @@ Sayılan cihazların ya modern kullanım için eski ya da Türkiye'de bulunması
Şayet sayılan projelere dahil bir cihazı kullanma imkanınız var ise GSM şebekesini kullanırken en azından cihazınızı kontrol altında tumanız mümkün olabilir.
## Wifi
Günümüzdeki internet üzerinden iletişim hizmet ve sistemlerinin gelişmişliği altında artık sesli ve yazılı iletişimin sadece internet bağlantısı ile sağlanması çok kolaylaşmış durumda. [Signal](yazisma_guvenligi/signal.md) veya [Jitsi](https://meet.jit.si) gibi araçların sağladığı imkanlar ile artık GSM ses bağlantısına ihtiyaç eskisi kadar yok. Bu neden ile bir kişi internet bağlantısını sağlayabildiği her yerden iletişim kurması mümkündür.
[Hangi Mobil Cihaz](cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tercih.md)
### Wifi
Günümüzdeki internet üzerinden iletişim hizmet ve sistemlerinin gelişmişliği altında artık sesli ve yazılı iletişimin sadece internet bağlantısı ile sağlanması çok kolaylaşmış durumda. [Signal](yazisma_guvenligi/signal.md) veya [Jitsi](https://meet.jit.si) gibi araçların sağladığı imkanlar ile artık GSM ses bağlantısına ihtiyaç eskisi kadar yok. Bu neden ile bir kişi internet bağlantısını sağlayabildiği her yerden iletişim kurması mümkün.
Buna e-posta gibi diğer iletişim ihtiyaçlarının da çoğunlukla İnternet üzerine taşındığı gözönüne alındığında bir kişinin GSM şebekesinin sağladığı klasik ses ve yazılı (SMS) bağlantı imkanlarına ihtiyacının az olması muhtemel. Özellikle [VOIP](https://en.wikipedia.org/wiki/VoIP) benzeri klasik telefon hizmetini İnternet üzerinden sağlayan servislerle telefon ihtiyacının da karşılanabilmesi mümkün.
Özellikle büyük şehirlerde pek çok yerde wifi bağlantısının bulunabildiği durumlarda GSM modemi içermeyen veya izolasyonu yeterli olan bir cihazı sadece wifi üzerinden kullanmak fikri değerlendirilebilir.
### Harici wifi modem
Modern cihazlardaki GSM modem izolasyonunun sıkıntısı ve wifi bulunmayan alanlarda bağlantı ihtiyacı için bugünlerde yaygın şekilde kullanılan wifi hotspot olarak da bilinen 4G modemlerin kullanılan mobil cihaz ile eş olarak kullanılması bir seçenek. Bu kurulum hem kişilere iyi derecede bir baseband izolasyonu sağlarken hem de kişilerin sürekli bağlantı ihtiyaçlarını karşılayabilir. Lakin GSM sistemlerinin mahremiyet yönünden getirdiği sorunlar ve bu durumun yansıması olabilecek güvenlik endişelerini ortadan kaldırmamakta.
[Hangi Mobil Cihaz](cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tercih.md)
[Mobil Cihaz Genel Tavsiyeler](cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tavsiyeler.md)

@ -1 +1,67 @@
[Bu bölüme katkı verebilirsiniz](https://git.oyd.org.tr/oyd/guvenlik)
# SSH Erişiminde OTP Kullanımı
[Nextcloud](https://nextcloud.com/) veya [OpenVPN](ag_guvenligi/vpn.md) gibi hizmetleri kişisel kullanımınız için kendiniz barındırıyorsanız veya bir sebepten sunucu yönetimindeyseniz uzak sunucunuzun güvenliği tüm sisteminizin güvenliği anlamına gelmekte.
[SSH güvenliği](ssh.md) cihazınıza uzaktan sistem erişimine tek imkan olduğundan tüm güvenliğin de düğüm noktasını oluşturmakta. SSH kullanımına ilişkin genel tedbirleri aldıktan sonra yetkilendirme bakımından gereklilikleri bir adım daha ileri taşıyarak bir saldırganın sisteminize erişmek için sahip olması gereken kaynakları arttırabilirsiniz. Bu bakımdan SSH anahtarı ve parolanın yanında bir üçüncü faktör olarak [OTP](beseri_guvenlik/2fa.md) kullanmanız mümkün.
OTP gerekliliğini iki şekilde uygulamanız mümkün. Bu SSH kullanımınızı nasıl yönettiğinize bağlı olarak.
1. SSH Anahtarı + parola --> PAM + OTP ile sudo/su yetkilendirmesi
2. SSH Anahtarı + OTP
PAM + OTP ile sudo/su yetkilendirmesi için uzak sunucuda google-authenticator kurulumu yapıp dilediğiniz kullanıcıya PAM üzerinden OTP yetkilendirme zorunluluğu getirebilirsiniz. Yerel bir bilgisayardan farklı olmayan bu işlem için [Google Authenticator ile PAM Rehberimizden](ga_pam.md) yararlanabilirsiniz.
**Buradaki ayarlarda hata yapmanız durumunda sunucuya erişiminizi kaybedebilirsiniz. Çok dikkatli olun**
## SSH girişinde OTP kullanımı
Bu rehberdeki kurulumu takip edebilmek için öncelikle uzak sunucunuzda SSH erişimine sahip olmanız gerekli. Bunun için [SSH güvenliği rehberimizden](ssh.md) yardım alabilirsiniz.
SSH ile sunucuya bağlandıktan sonra aşağıdaki komut ile gerekli paketleri kurun:
Debian: `sudo apt-get install libpam-google-authenticator`
RPM: `sudo yum install libpam-google-authenticator`
Google-authenticator'ü yapılandırmak için aşağıdaki komutu yetkilendirmede giriş yaptığınız kullanıcının hesabından çalıştırın:
`google-authenticator`
Ardından Karşınıza gelecek karekodu [andOTP](beseri_guvenlik/andotp.md) ile tarayıp kodu kullanılabilir hale getirin ve acil durum kodlarını güvenli şekilde saklamak üzere yazdırıp kaldırın.
![alt-text](ga/qrcode.png)
Kalan sorulara evet cevabını verip kurulumu tamamlayın.
## SSH ayarlarının yapılması
SSH girişinde OTP yetkilendirmesi için öncelikle sshd pam modülüne gerekli ayarların girilmesi gerekli. Bunun için dilediğiz bir metin düzenleyci ile veya aşağıdaki şekilde nano ile ilgili dosyayı açın.
`sudo nano /etc/pam.d/sshd`
Ardından açılan dosyanın içinde aşağıdaki şekilde satırı düzenleyin:
```
# PAM configuration for the Secure Shell service
# Standard Un*x authentication.
@include common-auth
auth required pam_google_authenticator.so
```
Bunun ardından aşağıdaki komut ile sshd yapılandırmasına gerekli satırı ekleyin:
`sudo echo ChallengeResponseAuthentication yes >> /etc/ssh/sshd_config`
Son olarak ssh servisini aşağıdaki komut ile yeniden başlatın:
`sudo service ssh restart`
## Yapılandırmanın test edilmesi
**Yukarıdaki ayarlarda bir hata yapmış olmanız durumunda sunuya erişiminizi kaybedebilirsiniz**
Bu sebepten ötürü hali hazırda açık olan ssh erişiminizi açık bırakarak bir başka uçbirimden sunucuya tekrar SSH bağlantısı kurarak OTP kurulumunuzun çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz.

Loading…
Cancel
Save