Murat'ın değişiklikleri işlendi.

lineageOS
AA 4 years ago
parent 1f42fca8a8
commit daea13f802
Signed by untrusted user: AA
GPG Key ID: 471A839AB4DD8E6D
 1. 6
    src/beseri_guvenlik/yubikey_2fa.md
 2. 13
    src/cihaz_guvenligi/grapheneos.md
 3. 6
    src/cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tercih.md
 4. 1
    src/cihaz_guvenligi/mobil_cihazlar.md
 5. 2
    src/cihaz_guvenligi/sunucu_2fa.md

@ -37,7 +37,7 @@ OTP soft token olarak mobil cihazlarda kullanılması düşünüldüğünden bir
![alt-text](yubikey_2fa/karekod.png)
![alt-text](yubikey_2fa/sir.png)
`ykman` Yubikey'leri uçbirimden kullanmaya ve programlamaya yaran bir yazılım. Bu yazılım ile hizmet sağlayıcı tarafından verilen bilgileri cihaza işlenebilmekte. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
`ykman` Yubikey'leri uçbirimden kullanmaya ve programlamaya yarayan bir yazılım. Bu yazılım ile hizmet sağlayıcı tarafından verilen bilgileri cihaza işlenebilmekte. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
`ykman oath add [token'e vermek istediğiniz isim]`
@ -56,7 +56,7 @@ Yukarıdaki seçenek en yaygın kabul gören standartları kullandığından ço
Şayet Yubikey'in kod üretmeden önce düğmesine basılmasını bir güvenlik ihtiyacı olarak isterseniz komutu `-t` parametresi ile verebilirsiniz. Böylece bilgisayarınıza takılı durumda Yubikey'den kod istendiğinde Yubikey sizden onay isteyecektir. Bu cihazdaki her yazılımın siz farkına varmadan kod talep edebilmesinin önüne geçer.
Şayet OTP kodlarınızın Yubikey'i eline geçirenlerde sorunsuzce elde edilmesinin önüne geçmek isterseniz bir pin ile koruma altına alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanıp pin belirleyebilirsiniz.
Şayet OTP kodlarınızın Yubikey'i eline geçirenlerde sorunsuzca elde edilmesinin önüne geçmek isterseniz bir pin ile koruma altına alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanıp pin belirleyebilirsiniz.
`ykman oath set-password`
@ -74,7 +74,7 @@ Token'i başarılı şekilde üretebildikten sonra kullandığınız hizmet sağ
![alt-text](yubikey_2fa/onay.png)
İşlemin başarılı olmasının ertesinde hizmet sağlayıcınız tarafından bir miktar tek kullanımlık parola oluşturulup size sunulacaktır. Bu kodlar OTP olmadan giriş imkanı sağlağından **dikkatli saklanmalıdır**. Bu kodlar ile şayet cihazınıza erişiminizi kaybederseniz hesabınıza erişim imkanı tanımaktadır. Bunları yazdırıp **güvenli bir yerde** saklamanız önerilir.
İşlemin başarılı olmasının ertesinde hizmet sağlayıcınız tarafından bir miktar tek kullanımlık parola oluşturulup size sunulacaktır. Bu kodlar OTP olmadan giriş imkanı sağlayacağından **dikkatli saklanmalıdır**. Bu kodlar ile şayet cihazınıza erişiminizi kaybederseniz hesabınıza erişim imkanı tanımaktadır. Bunları yazdırıp **güvenli bir yerde** saklamanız önerilir.
![alt-text](yubikey_2fa/scratch.png)

@ -18,13 +18,11 @@ Desteklenen cihazlardan birine sahip olmanız gerekli. Cihazınızın kilidinin
Cihazın standart işletim sistemini güncellemek ve buradaki önergeleri takip etmeden önce en güncel firmware'i çalıştırdığından emin olmakta fayda var. Bu şekilde olası sorunlara, eksik özelliklere ve eski sürümlerdeki diğer değişikliklerle karşılaşmanın önüne geçilebilir. Dilerseniz cihazınızı online olarak güncelleyebilir veya Pixel cihazlara has tam güncelleme paketini yükleyebilirsiniz.
These instructions use command-line tools. On Windows, use PowerShell rather than the legacy Command Prompt.
Bu rehber komut satırı araçları kullanmakta. Windows'ta eski komut satırı yerine PowerShell kullanılmakta.
### Fastboot kurulumu
Fastboot'un güncel bir kopyasını edinmeniz ve işletim sisteminizde PATH çevresel değişkenine ekli olmalıdır. `fastboot --version` komutunu çalıştırarak hangi sürüme sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Sürümünüz en az ** 29.0.6. ** olmalıdır. Dağıtımınızın paket yöneticisini kurulum için kullanabilirsiniz lakin pek çok paket deposu fastboot'un geliştirici sürümünü bulundurmakta, standart versiyon platform-tools (adb, fastboot, etc) kendilerine göre düzenleyip güncel tutmamakta.
Fastboot'un güncel bir kopyasını edinmeniz ve işletim sisteminizde PATH çevresel değişkenine ekli olmalıdır. `fastboot --version` komutunu çalıştırarak hangi sürüme sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Sürümünüz en az **29.0.6.** olmalıdır. Dağıtımınızın paket yöneticisini kurulum için kullanabilirsiniz lakin pek çok paket deposu fastboot'un geliştirici sürümünü bulundurmakta, standart versiyon platform-tools (adb, fastboot, etc) kendilerine göre düzenleyip güncel tutmamakta.
Dağıtım paketlerinin listesi:
@ -35,7 +33,7 @@ Dağıtım paketlerinin listesi:
### platform-tools haricen kurulumu
Eğer işletim sisteminiz fastboot'un uygun bir sürümünü içermiyor ve repolarında bulundurmuyor ise platform-tools'un harici bir sürümünü Google'dan kurmayı değerlendirebilirsiniz. Eğer Android SDK kurulumunuz var ise veya geliştirme ile uğraşacaksanız platform-tools' paketlerini Android SDK paket yöneticisi ile kurabilir ve güncel tutabilirsiniz. Android SDK hariden veya Android Studio aracılığı ile elde edilebilir.
Eğer işletim sisteminiz fastboot'un uygun bir sürümünü içermiyor ve repolarında bulundurmuyor ise platform-tools'un harici bir sürümünü Google'dan kurmayı değerlendirebilirsiniz. Eğer Android SDK kurulumunuz var ise veya geliştirme ile uğraşacaksanız platform-tools' paketlerini Android SDK paket yöneticisi ile kurabilir ve güncel tutabilirsiniz. Android SDK, haricen veya Android Studio aracılığı ile elde edilebilir.
Platform-tools'u indirmek doğrulamak ve çıkartmak için GNU/Linux işletim sisteminde:
@ -49,12 +47,10 @@ Platform-tools'u indirmek doğrulamak ve çıkartmak için GNU/Linux işletim si
Daha sonra aracı işletim sisteminizin PATH yoluna eklemek ve her seferinde doğrudan yolunu göstermeden çalıştırmak için GNU/Linux'da aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:
export PATH="$PWD/platform-tools:$PATH"
`export PATH="$PWD/platform-tools:$PATH"`
Tercih ederseniz indirdiğiniz paketin dizinine gidip fastboot binary dosyasının bulunduğu dizinde uçbirimde başına `./` koyarak fastboot'u çalıştırmanız mümkün.
Sample output from fastboot --version afterwards:
Kurulumun ardından `fastboot --version` komutunun çıktısı:
```
@ -76,9 +72,6 @@ Dağıtımlarda bulunan Signify paket listesi:
Debian: signify-openbsd
Ubuntu:signify-openbsd
On Debian-based distributions, the signify package and command are an unmaintained mail-related tool for generating mail signatures (not cryptographic signatures) with the final releases from 2003-2004 made directly by the developer via the Debian package without upstream releases. Please pressure them to correct this usability issue.
### OEM kilidinin kaldırılma ayarı
OEM kilidinin kaldırılması için işletim sistemi içinden izin verilmesi gerekli.

@ -8,13 +8,13 @@ Cihazınızı içinde bulunduğunuz duruma göre seçmelisiniz:
## Yüksek risk
Eğer riskiniz yüksek ise, **telefonları hassas hiç bir şey için kullanmamanız tavsiye edilir**. Bunun pek çok sebebi bulunmakta:
Eğer riskiniz yüksek ise, **telefonları hassas hiç bir şey için kullanmamanız tavsiye edilir.** Bunun pek çok sebebi bulunmakta:
1. Sorunların başında tüm telefonların sizi kablosuz telefon ağına (hücresel ağ) bağlayan, "[baseband modem][]" olarak adlandırılan bir donanım içermesi ve bu cihazların doğal olarak bir takip sistemi olmasıdır. Bu modemler özel mülktür ve uzaktan kötüye kullanılabilecek pek çok güvenlik açığı içerme ihtimalini taşımaktadır. Bu açıklar takip edilmenizden, tüm iletişiminizin ve ortamınızın dinlenmesine kadar ilerleyebilir.
1. Sorunların başında tüm telefonların sizi kablosuz telefon ağına (hücresel ağ) bağlayan, "[baseband modem][https://en.wikipedia.org/wiki/Baseband_processor]" olarak adlandırılan bir donanım içermesi ve bu cihazların doğal olarak bir takip sistemi olmasıdır. Bu modemler özel mülktür ve uzaktan kötüye kullanılabilecek pek çok güvenlik açığı içerme ihtimalini taşımaktadır. Bu açıklar takip edilmenizden, tüm iletişiminizin ve ortamınızın dinlenmesine kadar ilerleyebilir.
2.
[Replicant][] tamamen özgür bir Android dağıtımı olarak sadece belirli cihazlar üzerinde çalışmaktadır. Çalıştığı cihazların temel özelliği [baseband modem]'i işlemciden izole etmenin bir imkanı olmasıdır. [Replicant] aynı zamanda, cihaz üzerindeki, Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi donanımları özgür sürücüleri bulunmadığı için çalıştırmaz. Şayet mobil cihaz kullanmanız gerekiyorsa ve bu cihaz ile önemli veriler işleyecekseniz [Replicant] kurulu bir telefon iyi bir tercih olabilir.
[Replicant][https://www.replicant.us/] tamamen özgür bir Android dağıtımı olarak sadece belirli cihazlar üzerinde çalışmaktadır. Çalıştığı cihazların temel özelliği baseband modem'i işlemciden izole etmenin bir imkanı olmasıdır. Replicant aynı zamanda, cihaz üzerindeki, Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi donanımları özgür sürücüleri bulunmadığı için çalıştırmaz. Şayet mobil cihaz kullanmanız gerekiyorsa ve bu cihaz ile önemli veriler işleyecekseniz Replicant kurulu bir telefon iyi bir tercih olabilir.
Cep telefonlarına alternatif olarak Wi-Fi desteği olan ama hücresel ağa bağlanmayan bir tablet satın alabilirsiniz. Bu tip cihazlar baseband modem içermemektedir ve uzaktan saldırılara karşı çok daha dayanıklıdır. Sadece Wi-Fi içeren bir cihaz ile hala hücresel ağa, ayrı bir taşınabilir hotspot cihazı ile bağlanabilirsiniz.

@ -64,4 +64,5 @@ Modern cihazlardaki GSM modem izolasyonunun sıkıntısı ve wifi bulunmayan ala
[Hangi Mobil Cihaz](cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tercih.md)
[Mobil Cihaz Genel Tavsiyeler](cihaz_guvenligi/mobil_cihaz_tavsiyeler.md)

@ -64,4 +64,4 @@ Son olarak ssh servisini aşağıdaki komut ile yeniden başlatın:
**Yukarıdaki ayarlarda bir hata yapmış olmanız durumunda sunuya erişiminizi kaybedebilirsiniz**
Bu sebepten ötürü hali hazırda açık olan ssh erişiminizi açık bırakarak bir başka uçbirimden sunucuya tekrar ssh çekerek OTP kurulumunuzun çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz.
Bu sebepten ötürü hali hazırda açık olan ssh erişiminizi açık bırakarak bir başka uçbirimden sunucuya tekrar SSH bağlantısı kurarak OTP kurulumunuzun çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz.

Loading…
Cancel
Save