Güvenlik rehberi
You can not select more than 25 topics Topics must start with a letter or number, can include dashes ('-') and can be up to 35 characters long.
 
 
guvenlik/src
Özcan Oğuz 136baa2ff9 Merge pull request 'VeraCrypt rehberi eklendi' (#139) from Efe/guvenlik:master into master 3 years ago
..
README
ag_guvenligi Pi Hole known issues 3 years ago
beseri_guvenlik Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
cihaz_guvenligi VeraCrypt rehberinde düzenlemeler ve [alt-text] güncellemeleri 3 years ago
kullanilmayan
theme
yazisma_guvenligi Hata düzeltmeleri 3 years ago
README.md Ana sayfada genel redaksiyon, #45 kapatılıyor 3 years ago
SUMMARY.md OnionShare rehberi eklendi 3 years ago
credits.md
guvenlik_logo_white.svg
resources.md Fix #42 3 years ago

README.md

ÖYD Güvenlik

Buradan başlayın

Zaman sıkıntısı mı çekiyorsunuz? Baskıyla mücadele etmek ve daha iyi bir dünya inşa etmek için çok mu meşgulsünüz? Muhteşem! Burada bahsedeceğimiz kolay adımlarla kendinizin ve çevrenizdeki herkesin sayısal hayatını daha güvenli kılabilirsiniz.

  • Yazışma disiplinine giriş yapın: Saldırıların çoğu e-posta kutunuza veya telefonunuza gelir. E-posta ve anlık yazışma kullanırken uygun önlemleri nasıl alacağınızı öğrenin.
  • Parola yöneticisi ve Zarola kullanın: Parola yöneticisi kullanarak kendinizi pek çok tehlikeden koruyabilirsiniz. Parola yöneticinizi, Zarola ile koruyarak güvenliğinizi artırabilirsiniz.
  • Cihazlarınızı şifreleyin: Tam disk şifreleme kullanması çok kolay, pek çok işletim sisteminde dahili olarak gelen ve cihazlarınızdaki verilerin korunmasında çok etkili bir sistemdir.
  • Web sitelerini daha güvenli gezin: Varsayılan tarayıcınızı ve birkaç küçük ayarı değiştirip iki-üç eklenti kurarak web üzerindeki güvenliğinizi ve keyfinizi fazlasıyla artırabilirsiniz.
  • Yazılımlarınızı güvenli çalıştırın: Özgür yazılımlar kullanmak ve yazılımları güncellemek, güvenliğiniz için basit ama etkin adımlardır.

Güvenlik neden önemlidir?

Bilgi ve iletişim (bilişim) teknolojilerinin giderek yükselen önemi bir başka olguyu daha hayatımıza getirdi: gözetim toplumunun yükselişi. Gözetimi, güç sahiplerinin hakimiyetlerini korumak için iletişim üzerinde kontrol kurması olarak düşünebilirsiniz.

Devletler; yeni bilişim teknolojilerine, iletişimi ve kitleleri topluca kontrol etmek için gerekli altyapıları geliştirerek tepki vermiştir. Keza, daha önce yapamayacakları gözetim, İnternet'ten anlık olarak akan verilerle mümkün olmuştur. Pek çok devlet, insanların ve sivil toplumun iletişimini dinlemek ve cihazlarına girmek için ahlaki değerleri olmayan özel şirketlerle iş birliği yapmaktadır.

Şirketler; İnternet sayesinde ortaya çıkan veriye dayalı düzende, rekabette sağ kalabilmek için insanların kişisel verilerini toplayıp, inceleyip sonuç çıkarmanın ve bu sonuçları kullanmanın çok fazla kar getirdiğini gördü. Özellikle reklamcılık sektörü, tamamen bireylerin takip edilmesi ve davranışlarının incelenmesi üzerine kurulu bir sisteme geçiş yaptı. Bunun da sonucu, ortaya saçılmış kişisel veriler ve tarihin bugüne kadar hiç görmediği toplu bir gözetim oldu.

Kötü niyetli kişiler; kişilerin cihazlarına ve hesaplarına yaptıkları saldırılar ile elde ettikleri verileri kullanarak şantaj yapmanın ve sahteciliğin karlı bir iş olduğunu fark ettiler. Devletler de pek kadir olmalarına rağmen, bu kişileri bahane ederek toplu gözetim sistemlerini meşrulaştırmaya çalışmaktadır.

Bu bağlamda, sayısal güvenlik bireylerin yaşamı için hayati bir öneme sahiptir.

İnsanlar toplu gözetimin yükselişi ve boyutları hakkında bilgi edinmeye başladıklarında çoğunlukla yenik hissetmektedirler. Kimi bu durumdan kurtuluş olmadığına karar verip tüm benliklerini gözetim altında yaşamaya razı gelmekte veya tüm sayısal iletişimlerini kendilerini korumak adına sonlandırmaktadırlar. Biz üçüncü bir yol olduğuna inanıyor ve güvenlik ile mahremiyetin herkese erişilebilir olması için çalışıyoruz.

Güvenlik önizlemi

Güvenlik Tipi Bu nedir? Ne zaman Faydalıdır?
Beşeri Güvenlik Davranışlarınız ile ilgili yapabileceğiniz küçük değişiklikler. İnsan hatalarının bir güvenlik sistemindeki zayıf halka olmasını engeller.
Cihaz Güvenliği Bilgisayar ve telefonlarınızı saldırılara daha dayanıklı kılacak adımlar. Cihazınızın fiziksel olarak saldırganların eline geçmesi durumunda bilinen saldırılara karşı dayanıklı kılmak yararlıdır.
Yazışma Güvenliği her mesajı gönderir veya alırken şifrelenin yolları. Eğer belirli bir mesajın gönderilir ve depolanırken mahremiyetini teminat altına almak için gereklidir.
Ağ Güvenliği Sizi takip eden siteleri engellemek ve İnternet trafiğinizi şifrelemek. Davranışsal takiplere, hesap çalınmalarına, sansüre, sosyal ağ takibine, dinlemlere ve reklamlara karşı korunmaya yardımcı olur.

Ayrıca daha fazla güvenlik rehberi için güvenlik okuma listesi sayfasını inceleyebilirsiniz.