Güvenlik rehberi
You can not select more than 25 topics Topics must start with a letter or number, can include dashes ('-') and can be up to 35 characters long.
 
 
guvenlik/src/yazisma_guvenligi
Özcan Oğuz 6927356d7c
Hata düzeltmeleri
3 years ago
..
gpg Hata düzeltmeleri 3 years ago
kmail Kmail rehberi yazıldı 4 years ago
mailvelope mahremiyet düeltmeleri 4 years ago
omemo /.*/<ad>.md icin ![](<ad>/IMG) sekli 4 years ago
protonmail Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
signal /.*/<ad>.md icin ![](<ad>/IMG) sekli 4 years ago
silence ekran görüntü boyutları düzeltildi 4 years ago
tutanota tutanota için görseller yüklendi 4 years ago
README.md yazışma güvenliği 1. seviye başlıklarının yazım hataları giderildi. 4 years ago
anlik_yazisma.md yazışma güvenliği 1. seviye başlıklarının yazım hataları giderildi. 4 years ago
kmail.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
mailvelope.md Hata düzeltmeleri 3 years ago
omemo.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
openpgp.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
otr.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
protonmail.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
sifreli-eposta-hizmetleri.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
signal.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
silence.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
thunderbird_enigmail.md gpg rehberleri ve yazisma güvenliğinde hiyerarşik değişiklikler 4 years ago
tutanota.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago
ucbirim_eposta.md Gerekli tüm sayfalara TOC eklendi 3 years ago

README.md

Yazışma Güvenliği

__Yazışma Güvenliği__Mesajların iletildiği hat üzerinde sunucu dahil kimsenin okuyamamasıdır. Bunun için gönderilecek mesajların cihazları terk etmeden şifrelenmesi gereklidir. ağ güvenliği ve cihaz güvenliği mesajların mahremiyetini ve güvenliğini bir noktaya kadar sağlasa da uçtan uca şifreleme aşağıdaki özellikleri iletişiminizin güvenliğine ekler:

  • Gizlilik: Mesajların şifrelenmesi, sadece gönderilmek istenen kişinin bu mesajları okuyabileceğinin garantisidir.
  • Doğrulama: Mesajların şifrelenmesi ve imzalanması yazışılan kişinin kimliğinden emin olmanın tek yoludur.

Şifreli yazışma yapmak bir miktar emek gerektirmektedir:

  • Bir cihaz sahibi olmalısınız: Mesaj şifrelemenin temeli, mesajlarınızın şifrelenmesi için bir başka kişiye güvenmemekte yatar. Bu sebeple tüm şifreleme işlemi sizin cihazınızda gerçekleştiğinden, bu işlemi yapmaya yeterli bir cihaz sahibi olmanız gereklidir.
  • Meşakatli öğrenme süreci: Şifreleme yazılımlarını doğru kullanabilmek için bir miktar deneyim gereklidir. Açık anahtar, özel anahtar, imzalama gibi kavramlara farkındalık sahibi olmanız süreci güvenli yürütebilmeniz için elzemdir.
  • Sınırlı kullanıcı sayısı: Ne yazık ki herkes şifreli yazışabileceğiniz kişiler bugünlerde görece yaz. Yazılımlardaki gelişme ve güvenlik endişeleri ile bu sayı giderek artsa bile çevrenizdeki insanlara konu hakkında bilgi verip yardım etmeniz gerekebilir.

Mesajlarınızın güvenliğinin cihazınızın güvenliğinden geçtiğini de unutmamalısınız. Dünyanın en ileri şifreleme teknolojileri şifrelemenin yapıldığı cihaz kadar güvenli olabilir. Bu sebepten cihaz güvenliği konusunda dikkat etmelisiniz.

Mesaj şifreleme hakkında

Bugün iletişim için kullanılan en yaygın şifreleme yöntemi açık anahtar şifrelemesi veya asimetrik şifrelemedir.

  • Özel anahtar: Şifreli iletişime taraf olacak herkes bir özel anahtar sahibidir. Bu anahtar isminden de anlaşılacağı üzere gizli kalmalıdır keza şifrelenmiş mesajların açılması ancak bu anahtarla mümkündür. Bu anahtar aynı zamanda kişilerin kimliklerini ve mesajlarının doğruluğunu kanıtlamak için yapacakları imzalama işlemini de sağlar.

  • Açık anahtar: Her özel anahtar bir açık anahtar içerir. Açık anahtar bir mesajın sadece şifrelenmesini sağlar fakat şifreyi çözemez. Açık anahtar ile şifrelenen bir veri ancak özel anahtar ile açılabilir. Bu tek yönlü ilişki sayesinde açık anahtar ile herkes özel anahtarın sahibine başkaca bir bilgiye gerek olmadan şifreleme yapabilir. Açık anahtar bu sebepten anahtar sunucularında, e-posta eklerinde yayınlanır.

Asimetrik şifreleme pek çok sistemde kullanılmakla en yaygın ve bilinen uygulaması GnuPG ile şifreli e-posta yazışmasıdır. GPG kendini kanıtlamış çok amaçlı bir yazılım olarak pek çok amaçla şifreleme yapmak için kullanılabilir.

GnuPG gibi yazılımlar kullanıcıların anahtarlarını yönetmesini gerektirse bile günümüzde pek çok yazılım bu gerekliliği ortadan kaldırmakta. Özellikle anlık yazışma yazılımları kullanıcılarına basit arayüzler aracılığı ile görece kolay şifreleme imkanları sunmaktadır. Arkaplanda çalışan kriptografi açık/özel anahtar ikilisine dayalı olsa da kullanıcıların bu anahtarlarla hiçbir ilgileri olmamaktadır. Bu durum kimi taraflarca güvenli yazışmayı kolaylaştırdığı için övülmekte kimileri tarafından ise kullanıcıları bilgiden yalıtarak özel sistemlere mahkum ettiği iddia edilmektedir.

Şifreli yazışmaya giriş yapmak için öneriler

Şifreleme teknolojileri çağdaş yaşamın en güvenli iletişim imkanlarını sağlayacak olsa da kimi zaman zorluklar ve anlaşılmazlıklar da getirebilmektedir. Şayet güvenliğinizi şifreleme teknolojileri ile sağlamaya hazırlanıyorsanız aşağıdaki önerilerimizi aklınızda tutmanızı dileriz:

  • Kendinizi adamaya hazır olun: Şifreleme teknolojileri, pek çok insan için hiç duyulmamış terimler ve becerileri de yanında getirmektedir. Şayet kullanıcısına kolaylık(!) sunan bir yazılım kullanmıyorsanız bu jargon ve becerileri de elde etmeniz gerekecektir. Hali ile okumaya ve öğrenmeye zaman ve emek ayırmaya hazır olmalısınız. Aynı zamanda edindiğiniz deneyimi çevrenizle paylaşıp başkaca insanların güvenlik süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz.

  • Şifreli arkadaşlar edinin: Komik gelse de çoğu zaman şifreli iletişim yapmanın en zor tarafı konuşacak birini bulmaktır. Günümüzde şifreli iletişim teknolojileri yaygınlık kazansa da hala özür olmayan yazılımlar kullananlar çoğunlukta. Bu sebepten çevrenize yardım ederek sizinle ve başkaları ile güvenli yazışmalarını sağlamak zorunda kalabilirsiniz.

  • Hevesli insanlara takılın: Şifreleme ve güvenli iletişim konusunda zaman ve emek harcamış insanlar genel olarak deneyimlerini paylaşmak konusunda heveslidir. Şayet aklınıza takılan sorular var ise veya insanlara yardım etme isteği taşıyorsanız çevrenizde bu konuda çalışma yapmakta olan topluluk veya insanlarla temasa geçin. Size zevkle yardımcı olacaklardır.

Şifreli mesajlaşmanın sınırları

Şifreleme her ne kadar e-postalarınızın, mesajlarınızın içeriğini saklayabiliyor olsa da üstveri bu korumanın kapsamına girmez. Üstveri kimin kiminle yazıştığını, ne zaman yazıştığını ağ üzerindeki diğer kişilere açık edebilir. Bunu mektubunuzun üstüne adres yazmak zorunda olmanızla kıyaslayabilirsiniz. Bu sebepten şifrelemenin her soruna çözüm olmadığına dikkat etmelisiniz.

Kimin kiminle yazıştığının bilinmesinin neden önemli olduğunu merak edebilirsiniz. İnsanlar ve ilişkileri hakkında bilgi toplamak için her zaman mesajların içeriğine ulaşılması gerekmeyebilir. Bu bakımdan sadece kimin kiminle, ne sıklıkla yazıştığı hakkında toplanan veri herkesin sosyal çevresini ve kişilerin birbirine olan önemini ortaya koyacaktır. Buradan hareketleriniz, sosyal yaşantınızdaki değişiklikler gibi çokça önemli bilgi mesajlarınızın içeriği okunmadan dahi elde edilebilir. ABD istihbarat teşkilatının eski bir başkanı, insanları üstveriye bağlı olarak öldürdüklerine dair bir açıklama bile yapmıştır.

Bu bakımdan ilişkilerinizi gizli tutabilmek önemlidir. Bunun için size ve iletişiminizin mahremiyetine saygı gösteren hizmet sağlayıcılardan hizmet alabilir veya temel iletişim imkanlarınızı sağlayacak sunucuları kendiniz işletebilirsiniz. Rehberimizde konuya ilişkin pek çok yardımcı kaynak bulabilirsiniz.

Yazışma güvenliğine giriş yapın